Prowadzenie domu Jak wyczyścić żelazko?

Jak wyczyścić żelazko?

-

Czyszczenie żelazka zależy od tego, czy jest ono pokryte teflonem, czy nie jest.

Czyszczenie żelazka, które nie jest pokryte teflonem.

– Takie żelazko należy przed czyszczeniem rozgrzać i wyłączyć z prądu. Następnym krokiem jest zwilżenie w occie ściereczki i przecieranie nią spodu żelazka. Potem trzeba przeprasować sól rozsypaną na kawałku papieru lub na jakiejś deseczce.

– Stopę żelazka wyczyścić ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego płynu do mycia naczyń. Należy używać do tego ściereczki przeznaczonej do powłok nieprzywierających.

– Nasączyć ściereczkę octem i tym pocierać stopę ciepłego żelazka (oczywiście odłączonego od prądu!).

– Przygotować roztwór octu i soli: podgrzać ocet z solą tak długo, aż sól się rozpuści. Zamoczyć w tym ściereczkę i pocierać stopę żelazka. Przetrzeć ściereczką zamoczoną w czystej wodzie, a potem wytrzeć do sucha.

Czyszczenie żelazka, które jest pokryte teflonem.

– Najlepiej stosować specjalne środki do czyszczenia tego typu żelazek. W sklepach można kupić specjalne sztyfty do czyszczenia.

– Nie wolno stosować metody z solą, gdyż w ten sposób zniszczy się żelazko!!

– Na żelazko nie składa się tylko stopa żelazka. O zewnętrzną jego część również trzeba dbać. Obudowę najlepiej przecierać ściereczką zamoczoną w czystej wodzie lub w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Na koniec należy wytrzeć do sucha.

– Trzeba również zadbać o zbiorniczek. Tu pomoże ocet. Należy wlać ocet do zbiorniczka, ustawić żelazko na parowanie i podłączyć do prądu, a potem prasować jakaś niepotrzebną szmatkę tak długo, aż zbiorniczek będzie pusty. Teraz należy to powtórzyć z samą wodą. Zbiorniczek po takim czyszczeniu należy porządnie wypłukać. Można zakupić wodę destylowaną i używać jej zamiast wody z kranu.

Uwaga!

Najważniejsza jest oczywiście profilaktyka. Tak więc, aby nie zdarzały nam się takie niespodzianki, to podczas prasowania należy odpowiednio dobrać temperaturę do materiału. Na koszulkach należy omijać foliowe nadruki lub prasować na lewej stronie. Po prasowaniu żelazko trzeba wystudzić, przetrzeć ściereczką zamoczoną w ciepłej wodzie z płynem do naczyń i dopiero wtedy schować. Nigdy nie czyścić metalowymi druciakami, ponieważ porysuje się stopę żelazka, a tego już nie można naprawić. Warto zadbać o żelazko, bowiem jest to tańsza sprawa niż kupno nowego.

Czy znacie inne sposoby na czyszczenie żelazka? Dajcie znać w komentarzu.

Poprzedni artykułJak odkamienić czajnik?
Następny artykułJak dobrze prasować ubrania?
Sabina Sosnowska

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Nieprzyjemny zapach z ust – domowe sposoby

Nieprzyjemny zapach z ust jest bardzo uciążliwą dolegliwością, która dotyka wiele osób. Utrzymujący się przez dłuższy czas problem z nieświeżym oddechem wymaga konsultacji lekarskiej i badań, gdyż może zwiastować poważne schorzenia i choroby.

Kody sms czy hasła jednorazowe w bankowości internetowej?

Decydując się na dostęp do bankowości internetowej, warto sprawdzić, jaki sposób autoryzacji naszych transakcji oferuje bank, z którego usług korzystamy lub chcemy skorzystać. Coraz więcej banków udostępnia swoim klientom możliwość otrzymywania kodów autoryzacyjnych za pomocą wysyłanych komunikatów na nasz telefon komórkowy.

Zobacz też

Utrzymywanie kontaktu z grupą podczas szkolenia

Podczas prowadzenia zajęć z grupą jednym z najważniejszym elementów jest nawiązanie kontaktu z grupą i utrzymanie go w trakcie trwania zajęć. Gdy uda się to zrobić, wówczas łatwiej będzie przekazywać wiedzę uczestnikom, komunikować się z nimi czy współpracować w grupie.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: