Jak wyprać dywan?

Prowadzenie domu    
ocena

Pranie dywanów jest bardzo ciężką i żmudną pracą, ale też bardzo potrzebną. Dlaczego? Otóż dlatego, że na dywanach znaleźć można różne zanieczyszczenia, których nie chcielibyśmy widzieć w powiększeniu. Można tu wymienić m.in. roztocza, ludzki naskórek, włosy, sierść zwierzęcą, grzyby, bakterie, pyłki roślin, pozostałości różnych pokarmów, piasek, pozostałości kosmetyków czy też zaschnięte płyny.

Jak wyprać dywan?

sxc.hu

Ze względów zdrowotnych i estetycznych najlepiej prać dywan co najmniej raz do roku, jeśli jednak tego potrzebuje, to częściej. Jedynie systematyczne pranie pozwoli na zadowolenie z czystości i długie użytkowanie dywanu.

Jak już wspomniałam, pranie dywanu to ciężka praca. Jeżeli dysponuje się niewielką ilością wolnego czasu, a ilość dywanów jest znaczna, to lepiej zatrudnić do tego specjalistyczną firmę lub płatną siłę roboczą.

Jeśli jednak znajdziemy się czas i siły, to można to zrobić samemu. Warto „zatrudnić” do tego mężczyznę-domownika.

Inaczej wygląda pranie dywanu w sytuacji, kiedy dysponuje się własnym ogrodem, bowiem dywan można wynieść na dwór, rozwiesić, porządnie wytrzepać, wyprać, wypłukać i rozwiesić na tak długi czas, aż całkowicie wyschnie. Jeżeli jednak nie ma się wolnego miejsca, dywan należy wyprać w domu. Poniżej opisuję kolejne kroki.

 1. Krok pierwszy

  Najpierw trzeba odkurzyć dywan (włosie odkurzać w różnych kierunkach).

 2. Krok drugi

  Przygotować wodę z płynem do prania dywanów.

 3. Krok trzeci

  Najbardziej brudne miejsca na dywanie należy zwilżyć ściereczka zamoczoną w wodzie. Zostawić tak na około 15 minut. Przez ten czas plamy się trochę „rozmiękczą”. (Jeśli na dywanie są plamy, to porad należy poszukać w artykułach na temat usuwania różnego rodzaju plam).

 4. Krok czwarty

  Szczotkę należy maczać w gotowym roztworze i szorować dywan w różnych kierunkach. Można używać szczotki ryżowej, a jeśli dywan ma jakieś długie czy delikatne włosie, to należy się zaopatrzyć w bardziej miękkiej szczotki. Należy zacząć od wcześniej namaczanych miejsc, a potem wyszorować raz jeszcze cały dywan, łącznie z tymi uprzednio wyczyszczonymi miejscami.

 5. Krok piąty

  Należy teraz usunąć nadmiar wody. Można to zrobić poprzez rozłożenie na dywanie papierowych ręczniczków. Można też przeznaczyć do tego stare ręczniki lub jakieś inne stare ubrania. Ale tylko takie, które nie farbują i które chłoną wodę.

 6. Krok szósty

  Teraz należy szczotkę moczyć w czystej wodzie i znów wyszorować dywan. W ten sposób zbiera się nadmiar płynu do prania, ponieważ pozostawiony na dywanie detergent szybciej wchłonąłby nanoszony brud. Najlepiej wynieść dywan na dwór, aby wysechł. Mieszkańcy bloków mają tu utrudnione zadanie, gdyż raczej nie ma możliwości pozostawienia dywanu na noc. Jeśli nie wyschnie jednego dnia, najlepiej wynieść go raz jeszcze na drugi dzień.

 7. Krok siódmy

  Kiedy dywan wyschnie, należy go znów odkurzyć. Zapobiegawczo można stosować środki, które chronią dywany przed przyjmowaniem brudu.

Czy znacie inne metody na pranie dywanów? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =