Prowadzenie domu Jak wyprać dywan?

Jak wyprać dywan?

-

Ze względów zdrowotnych i estetycznych najlepiej prać dywan co najmniej raz do roku, jeśli jednak tego potrzebuje, to częściej. Jedynie systematyczne pranie pozwoli na zadowolenie z czystości i długie użytkowanie dywanu.

Jak już wspomniałam, pranie dywanu to ciężka praca. Jeżeli dysponuje się niewielką ilością wolnego czasu, a ilość dywanów jest znaczna, to lepiej zatrudnić do tego specjalistyczną firmę lub płatną siłę roboczą.

Jeśli jednak znajdziemy się czas i siły, to można to zrobić samemu. Warto „zatrudnić” do tego mężczyznę-domownika.

Inaczej wygląda pranie dywanu w sytuacji, kiedy dysponuje się własnym ogrodem, bowiem dywan można wynieść na dwór, rozwiesić, porządnie wytrzepać, wyprać, wypłukać i rozwiesić na tak długi czas, aż całkowicie wyschnie. Jeżeli jednak nie ma się wolnego miejsca, dywan należy wyprać w domu. Poniżej opisuję kolejne kroki.

 • Krok pierwszy

  Najpierw trzeba odkurzyć dywan (włosie odkurzać w różnych kierunkach).

 • Krok drugi

  Przygotować wodę z płynem do prania dywanów.

 • Krok trzeci

  Najbardziej brudne miejsca na dywanie należy zwilżyć ściereczka zamoczoną w wodzie. Zostawić tak na około 15 minut. Przez ten czas plamy się trochę „rozmiękczą”. (Jeśli na dywanie są plamy, to porad należy poszukać w artykułach na temat usuwania różnego rodzaju plam).

 • Krok czwarty

  Szczotkę należy maczać w gotowym roztworze i szorować dywan w różnych kierunkach. Można używać szczotki ryżowej, a jeśli dywan ma jakieś długie czy delikatne włosie, to należy się zaopatrzyć w bardziej miękkiej szczotki. Należy zacząć od wcześniej namaczanych miejsc, a potem wyszorować raz jeszcze cały dywan, łącznie z tymi uprzednio wyczyszczonymi miejscami.

 • Krok piąty

  Należy teraz usunąć nadmiar wody. Można to zrobić poprzez rozłożenie na dywanie papierowych ręczniczków. Można też przeznaczyć do tego stare ręczniki lub jakieś inne stare ubrania. Ale tylko takie, które nie farbują i które chłoną wodę.

 • Krok szósty

  Teraz należy szczotkę moczyć w czystej wodzie i znów wyszorować dywan. W ten sposób zbiera się nadmiar płynu do prania, ponieważ pozostawiony na dywanie detergent szybciej wchłonąłby nanoszony brud. Najlepiej wynieść dywan na dwór, aby wysechł. Mieszkańcy bloków mają tu utrudnione zadanie, gdyż raczej nie ma możliwości pozostawienia dywanu na noc. Jeśli nie wyschnie jednego dnia, najlepiej wynieść go raz jeszcze na drugi dzień.

 • Krok siódmy

  Kiedy dywan wyschnie, należy go znów odkurzyć. Zapobiegawczo można stosować środki, które chronią dywany przed przyjmowaniem brudu.

 • Czy znacie inne metody na pranie dywanów? Dajcie znać w komentarzu.

Sabina Sosnowska

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak korzystać z wyszukiwania zaawansowanego?

Podstawowa wyszukiwarka Google jest prosta, przejrzysta i stworzona w taki sposób, by większość operacji nie wymagała korzystania z zaawansowanych funkcji. Czasami jednak ich wykorzystanie w znaczący sposób przyspiesza pracę oraz ułatwia wyszukanie informacji.

Zarobki prawnika

Ile zarabia w Polsce sędzia? Na jakie wynagrodzenie może liczyć adwokat? Jak wyglądają pensje w zawodzie notariusza?

Zobacz też

Jak zrobić dziurki na guziki na drutach?

Istnieją trzy najpopularniejsze sposoby na wykonanie dziurek do guzików: poziome, pionowe i małe dziurki okrągłe, powstające z pojedynczych narzutów. To, jakie dziurki zastosować w danym projekcie, opisane jest zwykle w schemacie, jednak w wyrobach projektowanych samodzielnie, mogą znaleźć się właśnie te, które uznasz za najbardziej odpowiednie.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: