Prowadzenie domu Jak wywabić plamy z rdzy?

Jak wywabić plamy z rdzy?

-

Zanim przystąpimy do jej czyszczenia, trzeba pamiętać z jakim rodzajem materiału mamy do czynienia. W przypadku tkanin wykonanych z jedwabiu, wełny, skóry i zamszu lepiej udać się po pomoc do pralni niż samemu ryzykować zniszczenie, w efekcie samodzielnego czyszczenia. Jednak w przypadku innych materiałów możemy usunąć plamy z rdzy samemu.

Samodzielnie możemy usunąć plamy
– tkaniny syntetyczne oraz bawełniane
– linoleum
– wykładzina
– porcelana

Usuwanie rdzy krok po kroku – metoda I:
1. Nie używaj do plam żadnych chlorowanych substancji gdyż efektem będzie całkowite zniszczenie materiału.
2. Usuń jak najwięcej rdzy na przykład strzepując ją z ubrania, osuszając za pomocą papierowego ręcznika lub zmiatając z powierzchni.
3. Przetnij cytrynę na pół i polej plamę.
4. Nasyp na to łyżeczkę soli kuchennej.
5. Zostaw tak otrzymaną miksturę na 24 godziny, jeśli sok wyschnie – możesz go dolewać aby sól pozostała wilgotna.
6. Po upływie tego czasu osusz plamę ręcznikiem papierowym, pamiętaj tylko aby nie trzeć gdyż uszkadza to włókna tkanin.
7.Pozostaw do wyschnięcia na słońcu a potem wypierz.

Metoda II – idealna w przypadku czyszczenia wykładzin oraz obić kanap:
1. Mieszamy nakrętkę płynu do naczyń w kubku ciepłej wody i nakładamy na plamę.
2. Czekamy 5 minut i przystępujemy do osuszania plamy szmatką, zamoczoną w zimnej wodzie.

Czym najczęściej wywabiacie plamy z rdzy? Podzielcie się z nami swoimi sposobami.

Poprzedni artykułJak wywabić plamy z krwi?
Następny artykułJak wyprasować koszulę?
Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kto to jest konsument i jakie są jego prawa?

Konsument jest stroną umowy, którą prawo stara się szczególnie chronić – traktując jako stronę słabszą w kontaktach z przedsiębiorcami. Skoro działalność przedsiębiorcy nastawiona jest głównie na osiąganie zysków, należy przyjąć, że w jego interesie nie leży troska o drugą stronę umowy. Kto i kiedy jest przez prawo uznawany za konsumenta? Czy każda osoba robiąca zakupy może być traktowana jako konsument?

Sposoby na nadciśnienie

Nadciśnienie to poważny problem. Może on nawet stanowić zagrożenie życia, dlatego jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na nadciśnienie, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Źródłem choroby często jest nieodpowiedni styl życia oraz zła dieta. Zbyt duża ilość słonego pokarmu, stresu, nadużywanie alkoholu oraz nikotyna stanowią przyczynę podwyższonego ciśnienia. Zastosowanie naturalnych metod oraz środków przepisanych przez lekarza może pomóc w uporaniu się z nadciśnieniem.

Zobacz też

Jak ułożyć plan treningowy na siłowni?

Chcąc zacząć trening na siłowni, musimy, jak przy każdym innym treningu, wyznaczyć cel do jakiego będziemy dążyć. Zakładając, iż stan zdrowia pozwala na wykonywanie treningu siłowego, możemy śmiało zacząć układanie planu treningowego. Zanim jednak to nastąpi, musimy omówić parę zasad z owym treningiem związanych.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: