Poniżej podpowiadam co jest niezbędne do przygotowania zielnika.

Nóż – przyda się podczas odcinania zdrewniałych i sztywnych pędów
Łopatka – niezbędna podczas wykopywania roślin (nie wolno wyrywać rośliny z ziemi, ponieważ możemy uszkodzić jej korzenie)
Arkusze papieru – książki, gazety itp. – będziesz w nich zasuszać rośliny
Arkusze papieru, na które będziesz przyklejać zasuszone rośliny; najlepszy jest format A4
Etykiety tymczasowe – zapisujemy na nich nazwy roślin podczas ich zbioru
Etykiety właściwe – najlepsze wymiary to 15×9,5 cm
Taśma klejąca – do przyklejania etykiet na kartkach Klej – do przyklejania roślin.

Uwaga!

Najlepiej jeżeli etykiety przygotujemy na komputerze, nie ręcznie, ponieważ podczas podpisywania kartek własnoręcznie, możemy uszkodzić roślinę. Tak przygotowaną kartę umieszczamy w koszulce i wpinamy do segregatora.

  • Krok pierwszy

    Zbieramy rośliny, najlepiej jeżeli będą to okazy kwitnące. Jednak pamiętajmy, że zbieramy wszystkie jej części – kwiaty, korzenie (w całości), liście, łodygę, a jeżeli jest taka możliwość to również owoce. W przypadku przygotowywania zielnika okazów drzew zbieramy również próbki kory i liście, które się przebarwiły jesienią.

  • Krok drugi

    Usuwamy z korzeni ziemię.

  • Krok trzeci

    Za pomocą „Klucza do rozpoznawania roślin” lub przy pomocy Internetu identyfikujemy zebrane przez nas okazy.

  • Krok czwarty

    Następnie rośliny suszymy. Bardzo delikatnie rozkładamy je w książkach lub pomiędzy arkuszami papieru. Pamiętajmy, aby kwiaty ułożyć w formie rozłożonej tak, aby po zasuszeniu ukazywały się w pełnej krasie.

  • Krok piąty

    Co jakiś czas sprawdzajmy czy rośliny nie zapleśniały. Dobrze jest również przekładać je do nowych książek lub pomiędzy nowe, świeże arkusze papieru.

  • Krok szósty

    Kiedy rośliny są już suche i sprasowane przyklejamy je za pomocą taśmy klejącej na kartki papieru. Może się zdarzyć, że np. kwiaty lub liście nie zmieszczą się na jednej kartce, wówczas nie zaginamy ich i nie przycinamy, tylko przyklejamy na kolejnym arkuszu.

  • Krok siódmy

    Na koniec umieszczamy etykietę, na której powinny się znaleźć takie informacje jak: nazwa polska i łacińska, rodzaj, gatunek, rodzina, miejsce zbioru, data zbioru oraz kto zbierał.

  • Robiliście kiedyś zielnik? Jak Wam się podobał efekt?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTynk strukturalny – układanie
Następny artykułJak ocieplić drewniany dom?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here