Niestety zabicie pojedynczego osobnika nic nie da. Królowa stada zorientuje się, że jej orszaki się zmniejszają i zacznie składać dużo więcej jaj, co z kolei oznacza dużo więcej małych, czarnych, poruszających się plamek.

Jednym z najbardziej sprawdzonych i najskuteczniejszych metod na zwalczenie mrówek jest proszek, którego normalnie używa się podczas lutowania. Nazywa się boraks. Mieszamy go z ugotowanym żółtkiem i rozkładamy w spodeczku na balkonie. Mrówki zanoszą owo pożywienie do swoich gniazd i po jakimś czasie przestają się pojawiać w naszym balkonie. Boraks sprawia, że owady się wysuszają jak również niszczy larwy. Zatem gniazdo zostanie zniszczone od środka. Uważajmy jednak, aby do naszej mieszanki nie miały dostępu dzieci oraz zwierzaki domowe.

mrówki na balkonie

Fot. Barbara Machalska

Kolejnym sposobem jest użycie chińskiej kredy. Rysujemy nią linie wzdłuż miejsc, przez które przechodzą mrówki. Drobinki kredy zanoszone są do gniazda, które trute jest od wewnątrz. W sprzedaży dostępne są specjalne środki, poniżej znajduje się ich dokładny spis.

1. Proszek Expel – możemy go stosować w domu, jak i na zewnątrz. Rozsypujemy cienką warstwę na ścieżce wędrówki mrówek.

2. Mrówko-Bait – jest to preparat owadobójczy w formie granulowanej trutki pokarmowej. Przeznaczony jest do zwalczania mrówek wewnątrz pomieszczeń, wchodzących do budynku z zewnątrz lub mieszkających w ich pobliżu. Idealnie sprawdza się podczas walki z mrówkami na balkonie.

3. Faracid – środek w sprayu. Środek ten ma postać mikrokapsułek, które działają z opóźnieniem. Jednak efekt widoczny jest już po 12 godz. Najlepiej umieścić je np. w doniczkach roślin balkonowych.

4. Mrówkofon – preparat ten produkowany jest w formie granulowanej trutki pokarmowej. Składniki w nim się znajdujące czynią preparat wyjątkowo atrakcyjnym dla owadów, zapewniają również jego skuteczność już po pierwszym zastosowaniu.

5. Raid w sprayu – służy do zwalczania mrówek i innych insektów – przyjemnie pachnie i jest skuteczny. Spryskujemy nim miejsca, z których wychodzą mrówki.

6. Płytka Globol – jedna płytka wystarczy na jedno pomieszczenie, jednak możemy je również umieszczać w donicach z kwiatami na balkonie. Płytka działa przez około trzy miesiące (koszt płytki to ok 12 zł).

Z jakimi innymi insektami mieliście do czynienia? Jak sobie z nimi radziliście?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak ochronić siewki?
Następny artykułMarchew – sadzenie, uprawa

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here