Prowadzenie domu Jaką formę do pieczenia wybrać?

Jaką formę do pieczenia wybrać?

-

Poniżej podaję różne rodzaje foremek do pieczenia oraz podpowiadam, do czego nadają się najlepiej.

– Foremki metalowe. Te foremki są najpopularniejsze i jednocześnie najtańsze. Po umyciu należy je porządnie wysuszyć, ponieważ mogą szybko zardzewieć. Niestety, często nie chce od nich „odchodzić” ciasto, dlatego należy je najpierw wysmarować tłuszczem i wysypać mąką albo bułką tartą, albo też wyłożyć papierem śniadaniowym. Jeśli się zniszczy, zawsze można kupić kolejną za niewielkie pieniądze. Foremki te występują w różnych wielkościach i kształtach, więc właściwie dla każdego ciasta znajdziemy odpowiednią formę.

– Foremki teflonowe. Foremki te przypominają formy metalowe. Ich zaletą jest to, że ciasto nie przywiera i lepiej odchodzi. Wadą niestety jest wyższa cena. Również występują w różnych rozmiarach i kształtach.

foremki silikonoweFot. sxc.hu

– Formy szklane oraz ceramiczne. Są bardzo praktyczne. Szklane są najczęściej przeznaczone do przygotowywania mięs. Wśród szklanych bardzo popularne są także formy na tartę. Wśród ceramicznych najczęściej występują te przeznaczone na zapiekanki. Formy te są do kupienia w różnych kształtach i wielkościach. Po przygotowaniu dania nie trzeba go już przekładać na półmisek, ponieważ te formy są bardzo ładne i spokojnie można je postawić na stole. Dodatkową ich zaletą jest to, że można używać do nich metalowych akcesoriów kuchennych, bez obawy zniszczenia.

– Foremki jednorazowe. Wśród nich możemy wyróżnić formy papierowe i aluminiowe. Przydatne są wtedy, kiedy chcemy zrobić np. ciasto o ciekawym kształcie czy o konkretnym wzorze, a nie chcemy wydawać pieniędzy na formę silikonowa lub metalową. Także jeśli chcemy zrobić jakieś fajne ciasteczka, a rzadko to robimy, to foremki jednorazowe są świetnym wyjściem.

– Formy silikonowe. To dość popularny trend w ostatnim czasie. Niewątpliwie mają swoje zalety. Nie trzeba ich już wykładać papierem, ciasta nie przywierają i nie łamią się podczas wyjmowania. Jest wiele różnorodnych wzorów. Formy z silikonu można myć w zmywarce. Przy zakupie należy jednak zwrócić uwagę na ich jakość. Silikon powinien być dość gruby, sztywny, a nawet wzmocniony (Jeśli ciasto jest dość ciężkie, to takie wzmocnienie jest bardzo przydatne).

Czym kierujecie się kupując formy do pieczenia? Dajcie znać w komentarzu.

Sabina Sosnowska

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy warto kupować meble przez Internet?

W dobie rozwoju techniki ciągle wzrasta liczba osób korzystających z komputera i Internetu. Użytkownicy kuszeni są nieskończonymi możliwościami, jakie nam daje. Jedną z wielu czynności, które możemy wykonać są zakupy. Nabywane w sieci przedmioty to nie tylko ubrania i dodatki, lecz także meble. Warto zastanowić się nad korzyściami i mankamentami takiej metody ich kupowania.

Działalność konkurencyjna wobec pracodawcy

Z założenia, przepisy o zakazie podejmowania działalności konkurencyjnej przez zatrudnionego mają chronić interesy pracodawcy. Zagadnienie to reguluje, m. in. Kodeks Pracy. W tym akcie rozróżnia się dwa rodzaje działalności konkurencyjnej: w czasie trwania stosunku pracy oraz po zwolnieniu czy odejściu pracownika z innych powodów.

Zobacz też

Modne płaszcze na jesień

Im dłuższe płaszcze, tym modniejsze jesienią! Płaszcze nie muszą być jednolite, modne będą wszelkie motywy – etniczne i zwierzęce – prym oczywiście wiedzie ponadczasowa panterka. Zwierzęce motywy pojawiają się, mniej lub bardziej ekspansywnie, właściwie w każdej jesieni.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: