Jaki proszek do prania wybrać?

Prowadzenie domu    
ocena

Proszek do prania to nic innego jak mieszanina dokładnie rozdrobnionych substancji, które służą do usuwania brudu z tkanin. Proszek zawiera specjalne związki powierzchniowo czynne, a także związki zmiękczające wodę, enzymy i środki wybielające.

Jaki proszek do prania wybrać?

photoxpress.com

Istnieje wiele rodzajów proszków do prania. Można wybrać taki proszek, jaki jest nam akurat potrzebny, w zależności od tego, co i jak pierzemy. Można wymienić m.in.: proszek do kolorów, do białego, do prania ręcznego, do prania we wszystkich typach pralek, uniwersalny, itp.

Na efekt prania składa się m.in. działanie mechaniczne, temperatura prania, czas działania tych czynników oraz rodzaj użytego środka piorącego. W skład proszku do prania wchodzą składniki uniwersalne oraz takie, które są dodawane w zależności od przeznaczenia tego proszku.

I tak proszek do kolorów zawiera specjalny polimer typu PVP. Polimer ten zapobiega przenoszeniu barwnika z jednej tkaniny na drugą. Takie proszki zawierają również enzym celulazę, który ma za zadanie likwidowanie mikrowłókienek powstających w wyniku naruszenia struktury włókien tkaniny bądź dzianiny, a poprzez to daje efekt ożywienia kolorów.

Jeśli proszek przeznaczony jest do tkanin białych, to wtedy niezbędnym składnikiem są rozjaśniacze optyczne. Są to substancje adsorbujące się z kąpieli piorącej na powierzchni włókien. Sprawiają one również, że widmo światła odbitego od tkanin jest inne niż światła padającego, bardziej podobne do niebieskiego, dzięki czemu uzyskany jest efekt pogłębienia bieli.

Proszki do prania do usuwania plam zawierają w sobie wybielacze chemiczne. Są to związki, które w podwyższonej temperaturze uwalniają aktywny tlen (tzw. tlen atomowy), który niszczy barwniki zawarte w plamach po kawie, herbacie, winie czy owocach. Tlen aktywny zabija również wiele drobnoustrojów, dzięki temu ubrania są bardziej czyste również pod względem mikrobiologicznym. Bardzo często dodawany jest także aktywator, który współdziała ze wspomnianym wybielaczem. Dzięki temu wybielacz działa już efektywnie w niższej temperaturze, a więc pranie powyżej 90 st. C przestaje być konieczne.

UWAGA!

Zawsze należy czytać informacje podane na etykietach. Zawarte tam informacje pomogą nam w odpowiednim dozowaniu proszku, itp. Proszki do prania są bardzo różnorodne i każdy znajdzie coś, co go usatysfakcjonuje.

Czym kierujecie się w wyborze proszku do prania? Firmą, ceną, renomą? A może macie inne wyznaczniki? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =