Plamy na dywanie - jak usunąć?

Prowadzenie domu    
ocena

Czyszczenie dywanu nie jest najprostszą z czynności domowych. Samo odkurzanie nie wystarczy, aby dokładnie pozbyć się zabrudzeń. Z kolei pranie na mokro może spowodować, iż szampon zostanie we włóknach dywanu. W efekcie tego wykładzina będzie bardziej przyciągać brud.

Plamy na dywanie - jak usunąć?

sxc.hu

Plamy na dywanie
Są najtrudniejsze do usunięcia, więc kiedy się już pojawią nigdy nie trzyj ich, ale delikatnie osusz papierowym ręcznikiem. Tarcie powoduje, że zabrudzenie wniknie we włókna i rozprzestrzeni się jeszcze bardziej. Lepiej spłukać je mieszanką octu i wody. W przypadku plam z wina sprawdza się soda oczyszczona oraz woda utleniona. W przypadku tej ostatniej powinniśmy jednak sprawdzić wcześniej, czy nie odbarwi naszej wykładziny.


Domowe sposoby na czyszczenie wykładziny dywanowej
1. Przygotowujemy roztwór z 2 l wody i 0,5 l soku z cytryny. Zanurzamy w nim szczotkę i czyścimy płynem dywan. W przypadku mocniejszych zabrudzeń najlepiej wymyć  dywan, a potem nasypać na plamy proszek do pieczenia. Po ok. dwóch godzinach można odkurzyć dywan.
2. Z dywanu można usunąć zabrudzenia sypiąc na niego sól kuchenną. Gdy wniknie i wyciągnie zabrudzenia należy zmieść ją szczoteczką a potem odkurzyć wykładzinę.
3. W przypadku nagromadzonej na dywanie sierści wystarczy zebrać ją gąbką lub szczoteczką nasączoną w płynie do prania.
4. Jeśli chcemy, aby nasz dywan odzyskał swój dawny blask po starannym odkurzaniu przetrzyj go szczotką zamoczoną wcześniej w wodzie z octem.
5. Dywan zyskuje na wyglądzie jeśli wytrzepie się go na śniegu.

UWAGA!

Jeśli do dywanu przyklei się guma do żucia czy wosk ze świeczki nie należy ich odrywać na siłę. Lepiej położyć na nie kilka kostek lodu, które skutecznie zamrożą niechciane substancje. Wtedy wystarczy za pomocą linijki lub noża do masła usunąć zabrudzenia.

Znacie jakiś inny sposób na usuwanie plam z dywanów? Podzielcie się nim w komentarzach.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =