Prowadzenie domu Plamy na dywanie - jak usunąć?

Plamy na dywanie – jak usunąć?

-

Plamy na dywanie
Są najtrudniejsze do usunięcia, więc kiedy się już pojawią nigdy nie trzyj ich, ale delikatnie osusz papierowym ręcznikiem. Tarcie powoduje, że zabrudzenie wniknie we włókna i rozprzestrzeni się jeszcze bardziej. Lepiej spłukać je mieszanką octu i wody. W przypadku plam z wina sprawdza się soda oczyszczona oraz woda utleniona. W przypadku tej ostatniej powinniśmy jednak sprawdzić wcześniej, czy nie odbarwi naszej wykładziny.


Domowe sposoby na czyszczenie wykładziny dywanowej
1. Przygotowujemy roztwór z 2 l wody i 0,5 l soku z cytryny. Zanurzamy w nim szczotkę i czyścimy płynem dywan. W przypadku mocniejszych zabrudzeń najlepiej wymyć dywan, a potem nasypać na plamy proszek do pieczenia. Po ok. dwóch godzinach można odkurzyć dywan.
2. Z dywanu można usunąć zabrudzenia sypiąc na niego sól kuchenną. Gdy wniknie i wyciągnie zabrudzenia należy zmieść ją szczoteczką a potem odkurzyć wykładzinę.
3. W przypadku nagromadzonej na dywanie sierści wystarczy zebrać ją gąbką lub szczoteczką nasączoną w płynie do prania.
4. Jeśli chcemy, aby nasz dywan odzyskał swój dawny blask po starannym odkurzaniu przetrzyj go szczotką zamoczoną wcześniej w wodzie z octem.
5. Dywan zyskuje na wyglądzie jeśli wytrzepie się go na śniegu.

Uwaga!

Jeśli do dywanu przyklei się guma do żucia czy wosk ze świeczki nie należy ich odrywać na siłę. Lepiej położyć na nie kilka kostek lodu, które skutecznie zamrożą niechciane substancje. Wtedy wystarczy za pomocą linijki lub noża do masła usunąć zabrudzenia.

Znacie jakiś inny sposób na usuwanie plam z dywanów? Podzielcie się nim w komentarzach.

Poprzedni artykułJak wybrać datę ślubu?
Następny artykułCzyszczenie fug
Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zorganizować imprezę Baby shower?

„Baby shower” jest określeniem amerykańskiego pochodzenia, pod którym kryje się przyjęcie dla przyszłych mam. Są to chwile miłych spotkań ze znajomymi, obdarowywania prezentami i dużej radości z bycia w ciąży. Zaletą jest sama pora takiego przyjęcia - gdy mama ma jeszcze dużo czasu dla siebie oraz gdy zajmuje miejsce największej gwiazdy.

Jak się ubrać w stylu boho?

Boho to styl artystów. Wyróżnia z szarego tłumu ludzi w mieście i zwraca uwagę. W nim nie czuje się nudy i codzienności. Jest oryginalny. Zestawia kontrasty. Wszystko jednak w końcowym połączeniu i tak do siebie pasuje.

Zobacz też

Jak impregnować obuwie?

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji oraz impregnacji, buty nie tylko będą służyły przez odpowiednio długi czas, ale także będą miały zadbany i świeży wygląd. Warto postarać się w tym zakresie, wszakże buty są jedną z wizytówek człowieka i wiele mogą o nim powiedzieć.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: