Prowadzenie domu Plamy z żywicy - jak usunąć?

Plamy z żywicy – jak usunąć?

-

Oto dwie zasady postępowania w przypadku pojawienia się plam:
– Jeśli chcemy wywabić plamę z ubrania kolorowego powinniśmy wcześniej sprawdzić, na materiale o podobnej fakturze, czy nie dojdzie do jego odbarwienia.
– Na plamy należy reagować szybko, gdyż tylko w przypadku tych świeżo powstałych ich usunięcie kończy się pełnym sukcesem. Wynika to z faktu, iż substancja brudząca nie zdążyła dostać się do włókna. Jeśli już wyczyścimy plamę niezbędne jest wypranie ubrania, aby nie zostało śladu po odplamiaczu.

Usuwanie plam z żywicy krok po kroku

Sposób I
1. Na plamę nakładamy kostki lodu, aby je zamrozić.
2. Gdy warstwa żywicy przeschnie, ściągamy jak najwięcej.
3. Następnie nakładamy olejek z drzewa herbacianego na pozostałą plamę i zostawiamy do wniknięcia.
4. Przecieramy szmatką zmoczoną w alkoholu.
5. W przypadku delikatnych tkanin jak jedwab, bawełna używamy szmatki nasączonej w occie.
6. Jeśli część plamy nadal się trzyma na ubraniach – należy powtórzyć wszystkie czynności.
7. Po tym wyprać zabrudzone ubranie w pralce.

Sposób II
Spód ubrudzonego ubrania posypujemy talkiem, a wierzch przecieramy szmatką, zamoczoną wcześniej w acetonie, benzynie lub miksturze z terpentyny oraz denaturatu (proporcja 1:2). Potem poplamione miejsce przecieramy szmatką zmoczoną w czystej wodzie i pierzemy ubranie.

Sposób III
Na plamę nakładamy odrobinę masła, po 1,5 godziny przemywamy wacikiem kosmetycznym nasączonym w roztworze amoniaku i soli (proporcja to 1 łyżka soli na 4 łyżki amoniaku).

Znacie inne sposoby na usuwanie plam z żywicy? Podzielcie się nimi w komentarzach.

Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak dostać stypendium naukowe?

Oto klika porad dla tych, którzy lubią wyzwania, pragną realizować swoje naukowe pasje. I jak to często bywa, brakuje im funduszy na ten cel.

Kto i kiedy może stosować prawo przymusu bezpośredniego?

O środkach przymusu można mówić w wielu aspektach. W czasie trwania postępowania karnego wobec oskarżonego (podejrzanego) stosowane są środki przymusu takie jak: tymczasowe aresztowanie, zatrzymanie, przymusowe doprowadzenie świadka lub podejrzanego na rozprawę czy do aresztu, zabezpieczenia majątkowe oraz dozory i zakazy podejmowania określonych zachowań, np. opuszczania kraju.

Zobacz też

Co zrobić, gdy komputer nie wykrywa pendrive?

Pendrive to urządzenie, które skutecznie wyparło popularną kiedyś płytę CD-RW (płytę wielokrotnego zapisu) i szybko stało się jednym z najpopularniejszych narzędzi do wymiany danych. Jest to nic innego jak zewnętrzna pamięć USB, która oprócz wymiany plikami, pozwala także w niektórych przypadkach na naprawę komputera, czy zwiększenie jego pamięci.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: