Wybór poduszki i materaca

Prowadzenie domu    
ocena

Wybór odpowiedniego materaca i poduszki jest niezwykle ważny - w końcu sen to podstawa prawidłowego funkcjonowania. Jeśli jest nam niewygodnie w nocy to cały dzień będziemy niewyspani co przełoży się na jakość i efektywność naszej dziennej aktywności.

Wybór poduszki i materaca

sxc.hu

Dobór poduszki jest dlatego tak istotny, ponieważ jeśli niewłaściwe będziemy ułożeni przez całą noc, kark będzie napięty, co prowadzić może do zwyrodnień i bólu głowy.

Jak więc znaleźć perfekcyjną poduszkę:

1. Musi mieć kształt pasujący do naszej anatomii, czyli być na tyle elastyczna, aby umiała się dopasować do wgłębienia między szyją a głową, nie chcemy przecież całą noc męczyć się na czymś twardym.
2. Z drugiej strony nie może być zbyt miękka, jak mają to w zwyczaju poduszki wypełnione pierzem, aby nasza głowa nie zapadała się.
3. Najlepsza jest poduszka z wypełnieniem z łuski gryczanej, która nadaje poduszce właściwości sprężynujące. Tylko taka będzie potrafiła dopasować się do nas niezależnie od zmiany pozycji przez nas w ciągu nocy.
4. Poduszka musi być wykonana z materiału, który nas nie uczuli.

Jeśli mamy już poduszkę czas na wybór idealnego materaca, czyli takiego, który pozwoli odpocząć
naszemu kręgosłupowi i zapewni zdrowy i mocny sen.

1. Musi być odpowiednio twardy, gdyż zbytnia jego miękkość prowadzi do wzmożonej pracy kręgosłupa, próbującego utrzymać ciało w odpowiedniej pozycji.
2. Z drugiej strony zbyt twardy spowoduje problem w przepływie krwi w organizmie oraz nierównomiernym naciskiem ciała na materac, co objawić się może bólem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
3. Idealny materac to taki, który potrafi dopasować się do kształtu ciała osoby na nim leżącej to znaczy, gdy leżysz na wznak to kręgosłup przyjmuje swój naturalny kształt.
4. Powinien być odpowiednio długi, około 30 cm różnicy w stosunku do wzrostu osoby na nim śpiącej. Powinien być również odpowiednio szeroki, aby istniała możliwość swobodnego na nim przewracania się.
5. Dobry materac pozwala na właściwą cyrkulację powietrza, czyli nie zachowuje wilgoci, nie powinien również się zbytnio nagrzewać.
6. Mimo, iż koszt materaca to niemały wydatek, kupuj je tylko w sklepach, fabrycznie zapakowane. Używane materace to ryzyko chorób nie tylko „odziedziczonych” po poprzednich właścicielach, ale i zanieczyszczenia, które trafią do niego w trakcie dowozu.

Na co zwracacie szczególną uwagę podczas wyboru materaca bądź poduszek? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =