Wbrew potocznej wiedzy warzywa tracą niewielką ilość witamin po rozmrożeniu, między 10 a 30 procent (zależy od tego co jest mrożone, czy całe warzywa, dżemy czy syropy), a ponadto nadal pozostaje ich piękny zapach oraz smak, czego nie można powiedzieć o jedzeniu wyjętym ze słoików. Proces zamrażania żywności polega na tym, iż w jedzeniu tworzą się lodowe drobinki, które zmieniają strukturę przechowywanych produktów, hamując tym samym proces ich starzenia. Jedyny problem rodzi kwestia prawidłowego zamrażania oraz rozmrażania potraw.

Nigdy nie powinno się ponownie wkładać do zamrażalnika potraw już rozmrożonych, gdyż możemy zatruć się zepsutą żywność. Istnieje ryzyko, iż w czasie kiedy jedzenie było poza zamrażalnikiem mógł zacząć się już proces jego gnicia. Dlatego zaleca się zamrażanie produktów mięsnych w małych kawałkach, na przykład filety z kurczak w porcjach, płaty rybne, wtedy nie będzie nam szkoda wyrzucić resztek. Wyjątek stanowi mięso, które mamy zamiar usmażyć ponieważ w trakcie tego procesu wszelkiego bakterie zostaną zabite.

Co można zamrażać:

– produkty na święta jak wędlina w plasterkach, owijamy ją w aluminium do lodówki
– surówki – na przykład z kapusty, wcześniej ugotowaną, po rozmrożeniu dodajemy świeże jabłka i cebulę
– zupy, ale o bardziej gęstej konsystencji, jak żurek, kapuśniak, pomidorowa, grochowa, które
– pakujemy w pojemniczki (kupne, chociaż sprawdzają się również opakowania po lodach)
– mięsa pieczone, całe jak i krojone w plastry
– sosy
– potrawy typu leczo, bigos
– pieczywo pokrojone w kawałki i zawinięte w foliowe torebki nic nie traci na świeżości
– ciasta, oczywiście te bez kramu, czyli wszelkiego rodzaju piaskowce, makowce, drożdżowe
– pieczywo, dzięki czemu nie będzie czerstwe
– ugotowaną kapustę, którą można jeść samą lub zastosować do innych dań

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFryzury dla owalnej twarzy
Następny artykułKarmienie dziecka – fakty i mity

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here