Prowadzenie domu Zastosowanie soli w życiu codziennym

Zastosowanie soli w życiu codziennym

-

Sól posiada wiele właściwości m.in. ścierne, czyszczące, dezynfekujące oraz antyseptyczne. Sama lub połączona z cytryną pozwoli nam pozbyć się wielu rodzajów brudu. Posiada również i inne cechy, które możemy wykorzystać. Poniżej podaję kilka zastosowań soli w domu.

– Sól może służyć jako środek zwalczający mrówki. Mrówki nie lubią soli, dlatego należy wysypać sól we wszystkich miejscach, przez które one przechodzą (drzwi wejściowe, drzwi balkonowe, okna, itp.).

– Sól pomoże nam w walce z kapiącym woskiem. Nowe świeczniki należy zamoczyć w silnym roztworze soli na kilka godzin, a następnie wysuszyć. Po takim zabiegu wosk nie będzie mocno kapał, a więc nie będzie brudził obrusa bądź serwetki.

– Sól pomaga także w usuwaniu spalenizny z piekarnika. Jeżeli zdarzy się, iż ciasto „ucieknie” nam z blaszki, trzeba posypać to miejsce solą. Jeżeli zareagujemy szybko, to nie powstanie spalenizna, a jeśli za późno, to po prostu sól pomoże nam to usunąć.

– Sól przyda się również podczas gotowania. Jeżeli potrawa wykipi na kuchenkę, należy szybko posypać ją solą, żeby się nie przypaliła.

Sól wsypana do wazonu sprawi, iż cięte kwiaty będą stały dłużej.

– Dzięki temu, iż posypiemy solą płomień na grillu, ogień nie przypali pożywienia, ponieważ nie będzie zbyt wysoki.

– Coraz częściej kładzie się kostkę przed domem. Jej minusem jest to, iż w przestrzeniach pomiędzy kostkami często rośnie trawa. Można się jednak cieszyć widokiem ładnej kostki właśnie dzięki soli. Wystarczy posypać niechcianą trawę solą, a następnie polać wodą.

– Roztwór z soli, boraksu, sody oczyszczonej i ciepłej wody jest świetny do czyszczenia kuchenek i piekarników.

– Mocno osolona woda może nam posłużyć do mycia mebli i koszy z wikliny.

Emaliowany zlew, wannę i umywalkę można wyszorować solą z dodatkiem terpentyny. Dzięki takiemu zabiegowi przywróci się im dawny blask.

– Jeżeli już zdarzyło nam się przypalić emaliowany garnek, to jest sposób na jego uratowanie. Garnek należy napełnić wodą, następnie nasypać dość dużo soli i zostawić na noc. Następnego dnia należy garnek postawić na ogniu i zagotować ten roztwór. Potem wystarczy wylać wodę i po prostu umyć garnek.

Czy używacie soli w inny sposób niż jako przyprawa do potraw? Korzystacie z takich „domowych sposobów” na rozwiązanie danego problemu? Zachęcam do komentowania.

Sabina Sosnowska

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Najpiękniejsze zamki w Polsce

W zamkach i pałacach czas zawsze na chwilę staje w miejscu. Każdy z nich ma swoją niepowtarzalną historię, którą odkrywają zaglądający tam turyści. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że Polska pałacami i zamkami stoi. Szkoda tylko, że tak wiele z nich popada w ruinę...

Rolada wieprzowa z porem i pieczarkami – przepis

Każdy, kto lubi połączenie wielu smaków w jednej potrawie, powinien spróbować pysznej rolady, nafaszerowanej warzywami, aromatycznej i bogatej.

Zobacz też

Indeksacja składki ubezpieczeniowej – co to?

Indeksacja składki ubezpieczeniowej oznacza podniesienie jej wysokości, z równoczesnym podniesieniem sumy ubezpieczenia. Jeśli płacimy regularnie jakiekolwiek składki ubezpieczeniowe, możemy spodziewać się propozycji indeksacji od towarzystwa ubezpieczeniowego. Wysokość składki i sumy ubezpieczenia jest podwyższania o wskaźnik inflacji.

Czy warto zainwestować w deskorolkę elektryczną?

Nowoczesne rozwiązania sprzętowe z roku na rok zyskują na popularności. Coraz chętniej wykorzystujemy je do codziennego użytku i posługujemy...

Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu każdego niemowlęcia. Wprowadzanie pokarmów stałych pozwala bowiem nie tylko poznawać nowe...

Może Cię zainteresuje: