Prowadzenie domu Czy warto ogrzewać dom gazem?

Czy warto ogrzewać dom gazem?

-

Sposób ogrzewania domu ma olbrzymie znaczenie dla jego mieszkańców. Dodatkowo też w naszym klimacie jest ono po prostu niezbędne, a jego skuteczność wpływa także na stan domowego budżetu. Obecnie wybierać można spośród różnych sposobów na zapewnienie ciepła – jednym z nich jest gaz ziemny. Czy warto się na niego zdecydować?

Instalacja gazowa w domu – jakie ma zalety i wady?

Dyskusja na temat wad i zalet różnych rodzajów ogrzewania nie jest prosta. Wynika to z faktu, że porównując poszczególne opcje, zawsze trzeba zwrócić uwagę na bardzo wiele czynników. Ogólnie rzecz biorąc, można je podzielić na kilka kategorii – takich jak dostępność, cena instalacji i użytkowania, wygoda i komfort czy też ekologia. Jak na tych polach prezentuje się gaz ziemny w porównaniu węgla i prądu?

  • Dostępność – aby korzystać z gazu, konieczne jest posiadanie przyłącza gazowego, co stanowi pewien problem w porównaniu z prądem i węglem.
  • Cena instalacji i użytkowania – według aktualnych cen gaz jest nieco droższy od węgla i tańszy od ogrzewania na prąd. Spory wpływ na późniejsze koszty ma też jakość kupionego kotła (węglowego lub gazowego) czy też sprawność elektrycznej instalacji grzewczej.
  • Wygoda i komfort – zarówno gaz, jak i prąd to czyste i bezobsługowe źródła ogrzewania. Węgiel wymaga z kolei dostarczenia, składowania i regularnego podawania go do kotła.
  • Ekologia – podczas spalania gazu ziemnego wydzielanych jest dużo mniej szkodliwych substancji niż w przypadku węgla. Co jasne, użycie prądu do ogrzewania lokalnie nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń – jednak jego produkcja w Polsce związana jest ze spalaniem przede wszystkim węgla.

Podsumowując – gaz to niezwykle przyjazne, wygodne i czyste źródło ciepła. Niestety jednak skorzystanie z niego wymaga zbudowania odpowiedniego przyłącza. Jak podejść do tego tematu?

Jak załatwić przyłącze gazowe do domu jednorodzinnego?

Jak już wspomnieliśmy, podłączenie gazu ziemnego do nieruchomości wymaga podjęcia odpowiednich działań. Pierwszym z nich jest oczywiście zorientowanie się, czy w pobliżu posiadanej działki lub domu istnieje w ogóle sieć gazowa oraz kto nią zarządza. Gdy uda nam się to stwierdzić, konieczne będzie złożenie wniosku o przyłączenie do sieci gazowej. Na jego podstawie lokalny operator sieci dystrybucyjnej (OSD) oceni, czy inwestycja jest możliwa i przygotuje odpowiednią umowę wykonania. Co warte podkreślenia, po jej podpisaniu realizację zadania przejmuje właśnie OSD, który występuje o odpowiednie pozwolenia, przygotowuje projekty i w końcu buduje samo przyłącze. Proces ten trwa kilka miesięcy, a czas ten warto wykorzystać na przygotowanie wewnętrznej instalacji gazowej w domu – której wykonanie leży w gestii właściciela.

Ile kosztuje przyłącze gazowe?

W zasadzie więc, aby wykonać przyłącze gazowe do budynku, konieczne jest przede wszystkim zgłoszenie się do odpowiedniego operatora sieci, który wykonuje całą inwestycję. W tym miejscu wiele osób oczywiście zapyta, jaki jest koszt całej operacji. W tym przypadku odpowiedź także nie jest do końca jednoznaczna, gdyż ostateczna cena zależy od danego OSD. Przykładowo firma EWE w 2019 roku pobiera zryczałtowaną opłatę w wysokości około 2200 zł za każde przyłącze o długości do piętnastu metrów oraz dodatkowo po nieco ponad 100 zł za każdy kolejny metr. Oznacza to, że w przypadku rozsądnych odległości, cena samego przyłącza nie jest specjalnie wysoka, szczególnie jeśli porówna się ją z innymi kosztami związanymi z budową czy remontem domu.

Z całą pewnością ogrzewanie domu gazem jest dobrym pomysłem. Wynika to z niewątpliwych zalet tego rozwiązania. Jednak aby móc cieszyć się tym czystym i wydajnym źródłem energii, koniecznie trzeba zadbać o podłączenie swojej działki do sieci przesyłowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Piercing brwi – informacje

Dawniej kolczyk w brwiach kojarzony był z przynależnością do subkultury lub związkiem ze scena muzyczną. Obecnie może sobie go zrobić każdy, trzeba tylko zachować pewne środki ostrożności, aby zabieg nie okazał się być niebezpieczny dla naszego zdrowia.

Czosnek ozdobny – uprawa, zastosowanie

Coraz częściej w naszych ogrodach pojawia się Czosnek ozdobny Allium. Pędy kwiatostanowe czosnków są bezlistne, zakończone kulistym kwiatostanem tzw. baldachem. Czosnki bardzo efektownie wyglądają na rabatach wśród innych roślin kwitnących. Najlepiej sadzić je w większych grupach. Ze względu na kulisty kwiatostan z powodzeniem stosowany jest w ogrodach nowoczesnych, geometrycznych. Interesującą kompozycję można stworzyć z połączenia czosnków wysokich z krzewami o kulistym pokroju np. Bukszpan wieczniezielony Buxus sempervirens.

Zobacz też

Leczenie zajadów domowymi sposobami

Każdy, komu chociaż raz przyszło borykać się z zajadami, doskonale wie jak uciążliwa i przykra to dolegliwość. Są to ranki pojawiające się w kącikach ust. Początkowo na ustach pojawia się niewielki bąbelek, który po kilku dniach pęka tworząc, ze względu na nieustanne sączenie z niego płynu surowiczego, trudno gojącą się ranę. Cechą charakterystyczną zajadów jest ich występowanie. Jest ono uzależnione wyłącznie od stanu naszego organizmu i właściwego zaopatrzenia go w witaminy. Całkowicie błędne jest przekonanie, że zajady powstają wyłącznie o określonej porze roku i są uzależnione od pogody i temperatury na zewnątrz.

Zegarki do 600 zł na prezent dla taty, chłopaka czy męża

Zegarek to jeden z najczęściej wybieranych prezentów świątecznych dla mężczyzn. Dobrej jakości czasomierz może służyć latami i stanowić ponadczasowy...

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Może Cię zainteresuje: