Czy warto ogrzewać dom gazem?

Sposób ogrzewania domu ma olbrzymie znaczenie dla jego mieszkańców. Dodatkowo też w naszym klimacie jest ono po prostu niezbędne, a jego skuteczność wpływa także na stan domowego budżetu. Obecnie wybierać można spośród różnych sposobów na zapewnienie ciepła – jednym z nich jest gaz ziemny. Czy warto się na niego zdecydować?

Instalacja gazowa w domu – jakie ma zalety i wady?

Dyskusja na temat wad i zalet różnych rodzajów ogrzewania nie jest prosta. Wynika to z faktu, że porównując poszczególne opcje, zawsze trzeba zwrócić uwagę na bardzo wiele czynników. Ogólnie rzecz biorąc, można je podzielić na kilka kategorii – takich jak dostępność, cena instalacji i użytkowania, wygoda i komfort czy też ekologia. Jak na tych polach prezentuje się gaz ziemny w porównaniu węgla i prądu?

  • Dostępność – aby korzystać z gazu, konieczne jest posiadanie przyłącza gazowego, co stanowi pewien problem w porównaniu z prądem i węglem.
  • Cena instalacji i użytkowania – według aktualnych cen gaz jest nieco droższy od węgla i tańszy od ogrzewania na prąd. Spory wpływ na późniejsze koszty ma też jakość kupionego kotła (węglowego lub gazowego) czy też sprawność elektrycznej instalacji grzewczej.
  • Wygoda i komfort – zarówno gaz, jak i prąd to czyste i bezobsługowe źródła ogrzewania. Węgiel wymaga z kolei dostarczenia, składowania i regularnego podawania go do kotła.
  • Ekologia – podczas spalania gazu ziemnego wydzielanych jest dużo mniej szkodliwych substancji niż w przypadku węgla. Co jasne, użycie prądu do ogrzewania lokalnie nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń – jednak jego produkcja w Polsce związana jest ze spalaniem przede wszystkim węgla.

Podsumowując – gaz to niezwykle przyjazne, wygodne i czyste źródło ciepła. Niestety jednak skorzystanie z niego wymaga zbudowania odpowiedniego przyłącza. Jak podejść do tego tematu?

Jak załatwić przyłącze gazowe do domu jednorodzinnego?

Jak już wspomnieliśmy, podłączenie gazu ziemnego do nieruchomości wymaga podjęcia odpowiednich działań. Pierwszym z nich jest oczywiście zorientowanie się, czy w pobliżu posiadanej działki lub domu istnieje w ogóle sieć gazowa oraz kto nią zarządza. Gdy uda nam się to stwierdzić, konieczne będzie złożenie wniosku o przyłączenie do sieci gazowej. Na jego podstawie lokalny operator sieci dystrybucyjnej (OSD) oceni, czy inwestycja jest możliwa i przygotuje odpowiednią umowę wykonania. Co warte podkreślenia, po jej podpisaniu realizację zadania przejmuje właśnie OSD, który występuje o odpowiednie pozwolenia, przygotowuje projekty i w końcu buduje samo przyłącze. Proces ten trwa kilka miesięcy, a czas ten warto wykorzystać na przygotowanie wewnętrznej instalacji gazowej w domu – której wykonanie leży w gestii właściciela.

Ile kosztuje przyłącze gazowe?

W zasadzie więc, aby wykonać przyłącze gazowe do budynku, konieczne jest przede wszystkim zgłoszenie się do odpowiedniego operatora sieci, który wykonuje całą inwestycję. W tym miejscu wiele osób oczywiście zapyta, jaki jest koszt całej operacji. W tym przypadku odpowiedź także nie jest do końca jednoznaczna, gdyż ostateczna cena zależy od danego OSD. Przykładowo firma EWE w 2019 roku pobiera zryczałtowaną opłatę w wysokości około 2200 zł za każde przyłącze o długości do piętnastu metrów oraz dodatkowo po nieco ponad 100 zł za każdy kolejny metr. Oznacza to, że w przypadku rozsądnych odległości, cena samego przyłącza nie jest specjalnie wysoka, szczególnie jeśli porówna się ją z innymi kosztami związanymi z budową czy remontem domu.

Z całą pewnością ogrzewanie domu gazem jest dobrym pomysłem. Wynika to z niewątpliwych zalet tego rozwiązania. Jednak aby móc cieszyć się tym czystym i wydajnym źródłem energii, koniecznie trzeba zadbać o podłączenie swojej działki do sieci przesyłowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here