Ogórki kiszone - przepis

Przetwory    
ocena

Kiszenie warzyw to jeden z najstarszych sposobów utrwalania produktów, polegający na działalności bakterii fermentacji mlekowej, przetwarzających zawarty w surowcu cukier na kwas mlekowy. Dzięki temu kwaszone warzywa zachowują swoje wartości odżywcze, a także wzbogacają swój smak i aromat. Przykładem tego są chociażby ogórki, bez których trudno wyobrazić sobie polską kuchnię.

Ogórki kiszone - przepis

Fot. Agnieszka Pietnoczka

Choć przygotowanie kiszonych ogórków jest rzeczą łatwą i niewymagającą specjalnych kulinarnych umiejętności, należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Pierwszą z nich jest dokładne obejrzenie ogórków, aby do kiszenia przeznaczyć tylko zdrowe, bez plam i uszkodzeń. Druga polega na odpowiednim przygotowaniu naczynia przeznaczonego do kwaszenia warzyw. Słoje przed napełnieniem ogórkami muszą być umyte, wyparzone wrzącą wodą, po czym dobrze wysuszone. Zakrętki do słoików nie mogą być powyginane czy obite, co mogłoby być potem przyczyną pojawienia się pleśni. Kiedy mamy już przygotowane produkty, możemy zabrać się za przyrządzenie warzyw. Do kiszenia (kwaszenia) ogórków na pięć słoików o pojemności 0,9 l – 1 l

Będzie potrzebne:

2,5 – 3 kg ogórków,
5 dużych ząbków czosnku,
5 gałązek kopru z baldachimami,
gruba, niejodowana sól

Do słojów włożyć po 1 gałązce kopru i 1 ząbku czosnku. Ogórki umyć, a następnie ustawić ściśle w słoikach jeden obok drugiego. Następnie zalać je wodą wymieszaną z solą (w proporcji: na 1 litr zimnej wody - 2 łyżki soli) tak, aby były całkowicie przykryte. W ten sposób przygotowane ogórki przechowywać 1-2 dni w kuchni, a następnie umieścić ostrożnie w chłodnym pomieszczeniu.

Powyższy przepis stanowi bazę do wzbogacania smaku ogórków o aromat pasków korzenia chrzanu czy jego liści, gorczycę, ziele angielskie, liście dębu, wiśni lub czarnej porzeczki. Prawdziwym przysmakiem letniego sezonu są tzw. ogórki małosolne. Ich niepowtarzalny smak powstaje pod wpływem krótkiego czasu zakwaszania, gdyż do spożycia przeznacza się je już po 2-3 dniach od zalania solanką. Sekretem tak szybkiego kiszenia jest ciepła, a nawet gorąca woda przyspieszająca proces fermentacji warzyw.

Z dobrze ukiszonych ogórków można przygotować zupę (tarte na tarce z grubymi oczkami), surówkę (pokrojone w plasterki miesza się z cienkimi plasterkami jabłka i cebuli) i sosy (pokrojone w drobną kostkę). Są także nieodłącznym składnikiem tradycyjnej jarzynowej sałatki, śledziowego tatara oraz zrazów.

Znacie inny przepis na ogórki kiszone? Podzielcie się nim w komentarzu.

OCENA
3.40
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =

Polecamy

Buraki zasmażane – przepis

Buraki zasmażane – przepis

Agnieszka Pietnoczka

Dżem z jeżyn - przepis

Dżem z jeżyn - przepis

Katarzyna Wyka

Imbir marynowany - przepis

Imbir marynowany - przepis

Agnieszka Pietnoczka

Kalafior marynowany - przepis

Kalafior marynowany - przepis

Agnieszka Pietnoczka