Alkoholizm kobiet

Psychologia    
ocena

Niegdyś panie nadużywające alkoholu stanowiły rzadkość. Dziś szybko się to zmienia. Obecnie na dwóch nadużywających alkoholu mężczyzn przypada jedna pijąca kobieta, natomiast jeszcze w niedalekiej przyszłości statystyki informowały o jednej kobiecie przypadającej na dziesięciu mężczyzn. Wygląda na to, że Polki sięgają po alkohol coraz częściej. Jaki jest tego powód?

Alkoholizm kobiet

photoxpress.com

Kobiety sięgają po alkohol coraz częściej i w różnym wieku. Notowanych jest coraz więcej nastolatek, upijających się na wagarach lub imprezach urządzanych pod nieobecność rodziców. Alkohol jest w dzisiejszych czasach łatwo dostępny, sprzedawcy nie sprawdzają wieku nabywającego napój alkoholowy skrupulatnie. Zmienia się model życia, obowiązuje większa swoboda obyczajowa, propagowana przez, miedzy innymi, media. Dzieci, w tym także dziewczynki, sięgają po alkohol coraz częściej.

Po alkohol sięgają najczęściej młode kobiety, które nie zdążyły jeszcze założyć rodziny, studiują lub pracują. Mają one więcej czasu dla siebie i są niezależne. Podążają więc za kulturą pubową, spędzając wiele godzin miesięcznie w pubach i na imprezach. Po pracy coraz częściej pracownicy wychodzą na wspólnego drinka, Polacy nadal częściej umawiają się na „piwo” niż na, na przykład, kolację. Picie alkoholu przez kobiety nie stanowi już tabu, nie potępia się pijących kobiet, sięgają one po alkohol coraz częściej, pomału dorównując w tym mężczyznom.

Po alkohol też coraz częściej sięgają kobiety posiadające już rodziny. Te zazwyczaj piją po ciuchu, w ukryciu, traktując nieraz alkohol jako odskocznię od problemów, samotności, lub picie stanowi w ich przypadku wynik depresji.

Wydaje się jednak, że główne przyczyny sięgania po alkohol Polaków i Polek są podobne. W czasie studiów picie alkoholu wiąże się z zabawą, integrowaniem się, jest sposobem spędzania wolnego czasu. Może mieć jednak podłoże innego rodzaju. Stanowić, jak każde uzależnienie, wynik nieradzenia sobie z emocjami, przeżyciami, traumami. W jaki sposób radzić sobie z nałogiem?

Wiele osób sięga po alkohol jak po pomoc w walce ze swoimi problemami. Okazuje się później, że nadużywanie alkoholu może stać się problemem jeszcze większym niż ten stanowiący przyczynę. Zamiast topić smutki w butelce, lepiej jest porozmawiać i wyrzucić z siebie ciężar. Mówienie o  swoich emocjach czy problemach ma działanie terapeutyczne, „oczyszcza” i może stanowić przeszkodę na drodze do alkoholizmu. Kobiety mające problemy rodzinne, odczuwające samotność powinny znaleźć zajęcie, które wypełni ich pustkę. Należy zdać sobie sprawę z tego, że alkohol nie zaradzi kłopotom, a jedynie je pomnoży. Uświadom sobie także, jak bardzo alkohol wpływa negatywnie na cerę, na cały twój wygląd i stan zdrowia. Jeżeli czujesz, że sięgasz po alkohol za często, udaj się na rozmowę ze specjalistą. Odpowiednia terapia może uratować cię przed wieloma innymi problemami.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =