Psychologia Altruizm - definicja

Altruizm – definicja

-

Ciężko nieraz określić co jest altruistyczne, a co nie. Prawdziwy altruizm polega na tym, iż osoba działająca altruistycznie nie kieruje się żadnymi pobudkami osobistymi, jak chęć korzyści, samozadowolenia czy bycia postrzeganą w odpowiedni sposób w oczach innych. Prawdziwy altruizm rezygnuje z jakichkolwiek korzyści wynikających z działania, nawet tych psychologicznych, stąd trudno określić i sprawdzić, jakie zachowanie jest altruistyczne, a jakie takie nie jest. Wydawałoby się, że owo wewnętrzne poczucie satysfakcji towarzyszące gestom altruistycznym stanowi nagrodę samą w sobie.

Kiedy jednak mówi się o altruizmie zazwyczaj nie rozważa się zjawiska na planie psychologicznym. Raczej rozumie się przezeń działanie czy akt okazania dobroci, życzliwości czy oferowania pomocy, za które altruista nie otrzyma żadnych korzyści materialnych, jak na przykład oferowanie pieniędzy na cele charytatywne.

Wiele różnych kultur postrzega altruizm jako bardzo istotną część swojej religii czy moralności i jest on w obrębie takich kultur niezwykle wysoko ceniony. W zasadzie wszystkie religie monoteistyczne opiewają altruizm, który według ich zasad, powinien być częścią życia każdego wyznawcy i motorem jego działania. Troska o dobro innych jest jednym z najważniejszych elementów moralności religijnej.

Również wiele nurtów filozoficznych podkreślało wagę altruizmu. Dwudziestowieczni egzystencjaliści także wysuwali postulat zachowania altruistycznego, który miał zastąpić wiarę religijną. Altruizm w tym nurcie urósł do rangi jednego z największych postulatów.

Osoby o altruistycznych działaniach mają być szczęśliwsze od innych. Altruizm pomaga im w poczuciu satysfakcji, pełni i sensu życia, przez co mają być także zdrowsze. Okazuje się, że altruizm jest korzystny nie tylko ze względów religijnych czy społecznych, ale także zdrowotnych i psychologicznych.

Ludzkość czci altruistów, którzy poświęcili się dla jej dobra i zasłużyli na miano bohaterów. Na ile na szacunek zasługują także zwykłe osoby, które ukazują altruistyczne gesty na co dzień?

Uważacie się za altruistów? Czym przejawia się Wasz altruizm?

Poprzedni artykułWegetarianizm – wady i zalety
Następny artykułJak dbać o urodę?

1 KOMENTARZ

  1. W naszym kraju altruizm wobec zwierząt często wyzwala furię w ludziach nielubiących zwierząt. Znam kilka przypadków brutalnego pobicia kobiet dokarmiających bezdomne koty, sama również doznałam z tego powodu wielu agresywnych ataków słownych. Aby uniknąć agresorów, karmienie kotów odbywa się w godzinach nocnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Odstępstwa od projektu budowlanego

W zależności od zakresu zmian w projekcie budowlanym i zakwalifikowaniu ich jako istotnych bądź nieistotnych - obowiązuje inna procedura „legalizowania” zmian, tak, aby w przyszłości nie udaremniły one inwestorowi zamieszkania w wybudowanym domu lub dokonanie zmiany jeszcze w trakcie trwania budowy przez zmianę treści pozwolenia na budowę.

Czy warto zabierać psa do salonu pielęgnacji?

Wszystkie psy wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Od rasy czy typu psa zależy sposób i częstotliwość pielęgnacji skóry i okrywy włosowej zwierzęcia. Zdrowe psy o krótkiej i średniodługiej sierści wymagają głównie regularnego czesania i kąpieli od czasu do czasu. Psy długowłose są pod tym względem znacznie bardziej wymagające.

Zobacz też

Jakie są koszty lokaty bankowej?

Depozyty to jedno najważniejszych aktywów banku i gwarancja ich płynności finansowej. W związku z tym klienci nie muszą obawiać się, że zakładając lokatę zostaną obciążeni wysokimi kosztami (jak w przypadku kredytu). Takie rozwiązanie byłoby zupełnie nieopłacalne dla banku i przyczyniłoby się do zwiększenia popytu na depozyty oferowane przez konkurencję.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: