Arteterapia - co to jest?

Psychologia    
ocena

Pochodzenie tego słowa jest proste - oznacza bowiem, w dosłownym znaczeniu, terapię sztuką, a właściwie wszystkimi jej dziedzinami: malarstwem, tańcem, muzyką.

Arteterapia - co to jest?

photoxpress.com

Pierwsze prace naukowe, dotyczące zbawiennego wpływu sztuki na kondycje pacjentów, z zaburzeniami psychicznymi, pojawiły się już na początku XX wieku. Dużą rolę odegrały tu eseje autorstwa samego Zygmunta Freuda oraz jego ucznia Karla Junga, podkreślające rolę wyobraźni i jej rozwoju poprzez sztukę.

Jednak największe zasługi dla arteterpaii ma brytyjski nauczyciel sztuki - Adrian Hill, który w trakcie leczenia gruźlicy w szpitalu, (w latach 50-tych) leżąc w łóżku, rysował obiekty znajdujące się w zasięgu jego wzroku. Czuł się z tym lepiej, więc postanowił przekazać swoje umiejętności inwalidom wojennym jak i cywilnym pacjentom, przebywającym w tym samym szpitalu. Opublikował wiele prac dotyczących związku między sztuką a leczeniem różnych chorób, co stanowiło podstawę naukową arteterapii. W latach 60-tych, w Stanach Zjednoczonych powstało pierwsze stowarzyszeni, które gromadziło certyfikowanych arteterapeutów.

Celem terapii sztuką jest:

Katharsis - czyli uwolnienie pacjenta od negatywnych emocji, które mają zostać wyrażone poprzez rysunek, taniec, rzeźbę.

Samoświadomość - uczestnik powinien przestać spychać do podświadomości swoje prawdziwe odczucia, na przykład rysunek może mu pokazać czego tak naprawdę się obawia.

Wyrażenie siebie - jeśli pacjent dotrze do swoich emocji może zacząć je wyrażać bez obaw o odrzucenie ze strony innych, zaczyna akceptować siebie takim jakim jest.

Arteterapia pełni różne funkcje:

Rozwojowa - dzięki uczestnictwu w różnych jej dziedzinach (malarstwo, taniec, rzeźba) uczestnik może poszerzyć swoje horyzonty, zapoznać się z różnymi sposobami wyrażania siebie i wyzwalania swojej kreatywności.

Relaksująca - uczestnictwo w różnych artystycznych zajęciach daje mnóstwo radości, umożliwia poznanie nowych osób - jednym słowem odpręża.

Arteterapia przybierać może także różne formy:

Muzykoterapia - śpiew, granie na różnych instrumentach pozwala wyrazić siebie i swoje prawdziwie emocje.

Plastykoterapia - rozwijanie wyobraźni uczestników dzięki technikom jak malarstwo, grafika, rzeźba czy tworzenie collagy. Wykorzystuje się przy tym rożne przedmioty: wykleja przy użyciu bibuły, zboża, kaszy, maluje na szkle, lepi z plasteliny czy gipsu.

Choreoterapia - taniec towarzyszy ludziom od wieków jest więc idealnym sposobem na wyrażenie tego co trudno wypowiedzieć słowami. Często na zajęciach, w sposób symboliczny, uczestnicy opowiadają o sobie, odgrywając scenki ze swego życia za pomocą tanecznej pantomimy.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =