Bajkoterapia - co to jest?

Psychologia    
ocena

Każdy z nas pamięta magię chwili kiedy opowiadano nam bajki lub kiedy sami je czytaliśmy. Mimo, iż wiele osób ocenia, z dorosłej perspektywy, baśni braci Grimm czy Andersena za zbyt przygnębiające, to ich rola w kształtowaniu postrzegania zła i dobra jest niepodważalna. Obecnie nie ma już tak genialnych w formie baśni gdyż bajki Disneya, te w formie książkowej nie są nawet literacką namiastkom klasyków.

Bajkoterapia - co to jest?

photoxpress.com

Bajkoterapia ma na celu pomóc dzieciom uporać się z traumami, których doświadczyły. Dzieci uwielbiają słuchać, a liczne badania potwierdziły skuteczność bajek w leczeniu ponieważ:

a) Wyciszają lęki i redukują napięcie
b) Uczą rozwiązywać problemy, których maluchy doświadczyły w realnym życiu
c) Pomagają kształtować tożsamość i ukazują to, co jest najważniejsze
d) Uczą empatii i życia w harmonii z ludźmi oraz zwierzętami
e) Pokazują rolę ciężkiej pracy oraz nie zniechęcania się w trakcie realizacji marzeń i celów

Bajki dzielimy na:

Relaksacyjne - w czasie ich słuchania dzieci mają się odprężyć i wyciszyć. Często zaleca się aby słuchały ich z zamkniętymi oczami i towarzyszyła czytaniu łagodna muzyka. W trakcie ich słuchania ważna jest wizualizacja czyli pobudzanie dziecięcej wyobraźni opisami opowiadanych rzeczy.

Psychoedukacyjne - mają na celu zmianę negatywnych zachować u dziecka. Dokonuje się to, dzięki bajkom, przeniesienia na bohaterów opowieści tego co źle robi maluch. W ten sposób uczy się co jest dobre a co złe.

Psychoterapeutyczne - wydobywają na światło dzienne ukryte dziecięce leki i pokazują jak sobie z nimi dziecko ma radzić. Jednocześnie dają wsparcie i dostarczają pozytywnych emocji.

Idealne bajki powinny mieć:

1. Metaforyczną budowę, nawiązującą do wydarzeń znajomych dzieciom. Na przykład dziecku, które ma iść do szpitala może być opowiedziana bajka tam się rozgrywająca.
2. Jednocześnie powinny być proste tak aby zrozumiały je dzieci, łatwy czarno-biały podział na zło-dobro.
3. Zawsze musi mieć dobre zakończenie.
4. Powinna mieć żartobliwe elementy gdyż poczucie humoru to również rzecz którą dziecko dopiero kształtuje w sobie, w trakcie rozwoju.
5. Problemy bohaterów powinny być rozwiązywane w sposób realny (nie za pomocą magii) tak aby dziecko umiało później zastosować zdobytą wiedze w życiu codziennym.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =