Biblioterapia - co to jest?

Psychologia    
ocena

Zastosowanie książek w terapii nie jest pomysłem nowym. Źródła historyczne podają, iż w XIII wieku, w egipskich szpitalach tradycjom było czytanie Koranu, co miało mieć dobroczynny wpływ na jej stan zdrowia. Pomysł ten wykorzystywali, w XVII wieku, jezuiccy zakonnicy, którzy zalecali swoim pacjentom, w trakcie kuracji, czytanie książek o tematyce religijnej.

Biblioterapia - co to jest?

photoxpress.com

Jednak podstawy naukowe biblioterapii, w XIX wieku stworzył psycholog J. R Rubin, który przeprowadził badania nad pozytywnym związkiem między czytaniem a poprawą zdrowia pacjentów. Wykorzystanie książek w terapii cieszy się coraz większą popularnością. Można ją stosować różnymi grupami osób: osobami z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawni ruchowo, niesłyszący czy niewidzący. Również osoby uzależnione, osadzone w zakładach poprawczych i karnych odnoszą sukcesy w trakcie takiej terapii.

Rubin wyodrębnił trzy typy biblioterapii:

1. Kliniczna - opiera się na współdziałaniu bibliotekarza oraz psychologa. Ich celem jest leczenie zaburzeń psychicznych pacjentów, a terapię przeprowadza się w warunkach szpitalnych jak i tych, w których pacjent czuje się najlepiej, na przykład świetlica. Celem zajęć jest doprowadzenie do zmiany dysfunkcyjnych zachowań społecznych.

2. Instytucjonalna - terapię, w tym wypadku prowadzić może jedynie specjalista psychiatra. Jest to indywidualne spotkanie lekarza i pacjenta w celu przepracowania traumatycznych przeżyć.

3. Edukacyjna - to zajęcia prowadzone w bibliotekach z udziałem uczniów, osób indywidualnych, pod opieką bibliotekarzy oraz nauczycieli. Mogą to być spotkania dyskusyjne, poświęcone jakiejś książce jak również poświęcone czytaniu bajek. Służą one rozwojowi, pobudzeniu kreatywności i wyobraźni u dzieci jak i młodzieży. Dorośli mogą, dzięki takim spotkaniom, poszerzyć swoją wiedzę.

Książki, wykorzystywane w terapii dzieli się na:

- literaturę o działaniu relaksującym - baśnie, książki science-fiction oraz humorystyczne
obyczajowe
- literaturę rozwijającą wyobraźnię - książki przygodowe i podróżnicze oraz o tematyce
popularnonaukowej
- książki edukacyjne - prace z zakresu psychologii oraz socjologii, biografie oraz książki historyczne

W Polsce biblioterapia nadal nie jest doceniana tak, jak na to zasługuje. Biblioteki cierpią na brak pieniędzy, przez co ograniczony jest dostęp czytelników do nowości wydawniczych, a przy szpitalach zlikwidowano biblioteki i czytelnie. To wielka strata dla osób, które mogłyby odnieść korzyści z uczestnictwa w terapii przy użyciu książek.

Korzystaliście kiedyś z biblioterapii? Uważacie, że czytanie książek może mieć pozytywny wpływ na zdrowie człowieka?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =