Brak wsparcia ze strony męża w ciąży

Psychologia    
ocena

Ciąża – okres niezmiernie ważny w życiu każdej kobiety. Zwłaszcza podczas pierwszej ciąży potrzebuje ona wiele wsparcia i zrozumienia. O ile kobiety, które miały już za sobą poród i wiedzą mniej więcej, czego mogą się spodziewać, o tyle panie zachodzące w ciążę po raz pierwszy spotykają się z sytuacją nową. Nie wiedzą dokładnie, czy czym przyjdzie im się spierać, zmiany organizmu są im obce. Ważne jest zatem, by miały obok siebie partnera, który otoczy je opieką i wsparciem.

Brak wsparcia ze strony męża w ciąży

sxc.hu

Kobieta brzemienna oczekuje, że jej partner pomoże jej w tym trudnym okresie życia. Mimo, iż wiadomość o ciąży jest dla kobiety zazwyczaj niesamowicie szczęśliwą informacją, o tyle wraz z nią pojawia się wiele pytań i obaw. Wsparcie partnera, który pomoże jej przejść przez ten okres, jest dla niej bardzo ważne. Czasami okazuje się jednak, że partner zawodzi.

Najczęstszym powodem braku zaangażowania mężczyzny jest w rzeczywistości lęk przed nieznaną sytuacją. Panowie obawiają się, że nie sprostają wyzwaniu i okażą się dla swoich żon bezużyteczni. Szczera rozmowa może pomóc im w naprawieniu relacji i zaangażowaniu w przebieg ciąży. Można jednak spotkać się z sytuacją, że partnerzy nie myślą o ciąży jako o okresie, w którym kobieta wymaga jego wsparcia. Uświadomienie mu tego faktu może obudzić w nich pokłady uczuć i zrozumienia. Panowie bowiem nie wiedzą, co dzieje się w ciele kobiety i zwyczajnie mogą nie zdawać sobie sprawy z ich zmieniających się potrzeb.

Jeżeli mimo wszystko partner nie reaguje na subtelne sugestie ze strony żony, można spodziewać się, że jego lęk przed nieznaną sytuacją może być dla niego zbyt trudny. W takim wypadku pomocna może okazać się wizyta u psychologa, który pomógłby parze uwolnić swoje emocje, lub poszukanie przez ciężarną wsparcia zastępczego. Może to być jej matka, teściowa, rodzeństwo lub najbliższa przyjaciółka. Najistotniejsze jest bowiem, aby miała ona poczucie pewności, że w momencie rozwiązania ciąży będzie przy niej zaufana osoba.

UWAGA!

Jeżeli jednak faktycznie dojdzie do sytuacji, gdzie obecność męża będzie musiała zostać zastąpiona przez przyjaciela lub członka rodziny, para powinna po porodzie udać się do specjalisty. Może się okazać, że mąż, który zawiódł partnerkę podczas ciąży i porodu, będzie zawodził ją także w wielu innych sytuacjach życiowych, w tym przy wychowywaniu dziecka.

Otrzymujecie/ otrzymałyście odpowiednie wsparcie ze strony męża będąc w ciąży? Jeśli nie - jak myślicie, z czego wynikała jego obojętność, wycofanie? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =