"Chcę popełnić samobójstwo" - dlaczego tego NIE zrobić?

Psychologia    
ocena

Myśli samobójcze są bardzo niepokojącym objawem, mogą bowiem świadczyć o silnej depresji, dlatego nigdy nie należy ich lekceważyć. Najważniejsze jest uświadomienie sobie, że cokolwiek wywołało naszą rozpacz, sama chęć odebrania sobie życia jest czymś nienaturalnym – sprzecznym z podstawowym instynktem przetrwania. Koniecznie musimy więc dążyć do zmiany sposobu myślenia.

Życie jest najwyższą wartością. Leszek Kołakowski powiadał, że największy paradoks samobójstwa polega na tym, iż jest ono karą wymierzoną światu, który pozostaje na ludzkie cierpienie zupełnie obojętny. Ważne zatem, aby uświadomić sobie, że w momencie popełnienia samobójstwa największym przegranym będziemy my sami. To my mamy bowiem do stracenia coś najcenniejszego – życie. Cokolwiek legło u podstaw naszego destrukcyjnego sposobu myślenia – zawiedziona miłość, rozpad rodziny, praca – nic nie przewyższa wartości naszego osobistego istnienia.

Telefon zaufania w kryzysowej sytuacji. Jeśli myśli samobójcze ulegają znacznemu nasileniu, powinniśmy jak najszybciej poszukać pomocy. Najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z telefonu zaufania. Czasami rozmowa z obcą osobą, która nie będzie oceniać i krytykować naszego zachowania, może odwieźć nas od złych zamiarów. Często sami nie potrafimy znaleźć wyjścia z danej sytuacji, tymczasem spojrzenie kogoś obcego – z dystansu – wskaże nam możliwe drogi postępowania.

Rozmowa z bliską osobą. Jeżeli mamy kogoś bliskiego, komu możemy zaufać, nie wahajmy się poprosić go o emocjonalne wsparcie. Opowiedzmy mu o nachodzących nas myślach i spróbujmy posłuchać jego rad. Nawet taka pomoc, udzielona przez kogoś, kto nie jest specjalistą w dziedzinie psychologii, może zdziałać wiele dobrego. Być może przechodzimy tylko chwilowy kryzys, a nasze destrukcyjne myślenie nie ma realnych podstaw, ale jest tylko pewną formą radzenia sobie z lękiem. Często projektowanie wizji własnego samobójstwa jest sposobem na ucieczkę od problemów, metodą zapewniającą przejściowe odprężenie.

Pomoc psychiatry. Jeżeli często nachodzą nas myśli o samobójstwie, odczuwamy smutek i lęk, powinniśmy zdecydować się na odwiedzenie psychiatry. Rozmowa z nim pomoże nam uporządkować własne emocje, z którymi sobie nie radzimy. Poza tym specjalista zdiagnozuje nasze zachowanie, być może doradzi terapię i leki. Czasami gwałtowny spadek nastroju może mieć przyczyny somatyczne – na przykład burzliwe zmiany hormonalne, dlatego nie bójmy się zasięgnąć porady. Nasze życie jest przecież najważniejsze.

NIE POPEŁNIAJ SAMOBÓJSTWA. POZWÓL SOBIE POMÓC, POSZUKAJ POMOCY!

OGÓLNOPOLSKI TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY 116 111
MŁODZIEŻOWY TELEFON ZAUFANIA 9288
ANTYDEPRESYJNY TELEFON ZAUFANIA (pon.-czw. 17.00-20.00) (0-22) 654 40 41

LISTA TELEFONÓW ZAUFANIA WSPÓŁPRACUJĄCYCH Z POLSKIM TOWARZYSTWEM POMOCY TELEFONICZNEJ

Pomocą osobom z myślami samobójczymi zajmują się również OŚRODKI INTERWENCJI KRYZYSOWEJ

Poszukaj pomocy! Ten zły czas minie! Serio.

OCENA
3.17
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =