Choreoterapia - co to jest?

Psychologia    
ocena

Choreoterapia to skuteczna metoda leczenia, opierająca się na tańcu. Dzięki niej uleczymy skołatane nerwy, wyrazimy emocje, poczujemy się zrelaksowani i wypoczęci.

Choreoterapia - co to jest?

sxc.hu

Współcześnie znane są nam różne rodzaje terapii i sposoby leczenia zaburzeń psychicznych i dolegliwości fizycznych. Wyróżniamy tutaj muzykoterapię i hipoterapię, czyli inaczej leczenie dzięki koniom, leczenie zapachami nazywane inaczej aromaterapią czy felinoterapię wykorzystującą leczniczą moc kotów. Wszystkie z nich wykorzystują naturalne, obecne w naszym najbliższym otoczeniu przedmioty czy zwierzęta. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku choreoterapii czyli leczenia tańcem.

Jest to stosunkowo młoda dziedzina terapii, jednak współcześnie bardzo popularna i ciesząca się dużym powodzeniem. Pozwala na wyrażenie własnych emocji. Dzięki temu staje się jednym z narzędzi komunikacji, a dodatkowo pozwala na zachowanie odpowiedniej formy fizycznej, poczucie atrakcyjności i zawieranie nowych znajomości. Główną cechą charakterystyczną tego rodzaju terapii jest wykorzystywanie w niej jedynie pozytywnych i pełnych energii brzmień i dźwięków nastrajających człowieka pozytywnie, dodających mu odwagi, energii, zapału do pracy i chęci do życia.

Choreoterapia jest polecana praktycznie każdemu, bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia czy kondycję fizyczną. Nie jest to bowiem zajęcie męczące, trudne ani nie wymaga od biorących udział w zajęciach z choreoterapii żadnych specjalnych predyspozycji. Najważniejsze jest jedynie chęć wzięcia w niej udziału, zapał i uczucie potrzeby zmiany swojego życia i wewnętrznego nastawienia do świata. Leczenie tańcem zalecane jest szczególnie osobom borykającym się z zaburzeniami emocjonalnymi, lękowymi, chorym na schizofrenię, depresję i nerwicę, z poważnymi dolegliwościami fizycznymi wymagającymi długotrwałej rehabilitacji. Ponadto doskonale sprawdza się również u osób trwale okaleczonych, z zespołem Downa, czy chorych na Alzheimera i Parkinsona. Jest to na tyle bezpieczna metoda ćwiczeń i terapii, że praktycznie nie ma co do niej żadnych przeciwwskazań.

Terapia tańcem, będąca częścią tzw. arteterapii, czyli leczenia sztuką, jest doskonałą metodą na zrelaksowanie się, odprężenie mięśni i oderwanie się od zaprzątających głowę spraw. Pozwala ona bowiem na odkrycie własnej płciowości, akceptację wyglądu własnego ciała i zjednoczenie się z nim poprzez taniec. Ponadto przynosi prawdziwą dawkę energii i sił od życia, podnosi poczucie własnej wartości, pozwala docenić własne zalety, wzmacnia pewność siebie, ułatwia wyrażanie samego siebie, a tym samym nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi.

Poza tym nie sposób nie wymienić dobroczynnego wpływu choreoterapii na nasze ciało. Stymuluje bowiem aktywność fizyczną, wzmacnia kondycję, poprawia koordynację ruchową i powala na odnalezieni w sobie pokładów odwagi, aby z tym wszystkim wyjść do świata.

Korzystaliście kiedyś z choreoterapii? Jakie jest Wasze zdanie na temat tej metody leczenia?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =