Psychologia Choreoterapia - co to jest?

Choreoterapia – co to jest?

-

Współcześnie znane są nam różne rodzaje terapii i sposoby leczenia zaburzeń psychicznych i dolegliwości fizycznych. Wyróżniamy tutaj muzykoterapię i hipoterapię, czyli inaczej leczenie dzięki koniom, leczenie zapachami nazywane inaczej aromaterapią czy felinoterapię wykorzystującą leczniczą moc kotów. Wszystkie z nich wykorzystują naturalne, obecne w naszym najbliższym otoczeniu przedmioty czy zwierzęta. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku choreoterapii czyli leczenia tańcem.

Jest to stosunkowo młoda dziedzina terapii, jednak współcześnie bardzo popularna i ciesząca się dużym powodzeniem. Pozwala na wyrażenie własnych emocji. Dzięki temu staje się jednym z narzędzi komunikacji, a dodatkowo pozwala na zachowanie odpowiedniej formy fizycznej, poczucie atrakcyjności i zawieranie nowych znajomości. Główną cechą charakterystyczną tego rodzaju terapii jest wykorzystywanie w niej jedynie pozytywnych i pełnych energii brzmień i dźwięków nastrajających człowieka pozytywnie, dodających mu odwagi, energii, zapału do pracy i chęci do życia.

Choreoterapia jest polecana praktycznie każdemu, bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia czy kondycję fizyczną. Nie jest to bowiem zajęcie męczące, trudne ani nie wymaga od biorących udział w zajęciach z choreoterapii żadnych specjalnych predyspozycji. Najważniejsze jest jedynie chęć wzięcia w niej udziału, zapał i uczucie potrzeby zmiany swojego życia i wewnętrznego nastawienia do świata. Leczenie tańcem zalecane jest szczególnie osobom borykającym się z zaburzeniami emocjonalnymi, lękowymi, chorym na schizofrenię, depresję i nerwicę, z poważnymi dolegliwościami fizycznymi wymagającymi długotrwałej rehabilitacji. Ponadto doskonale sprawdza się również u osób trwale okaleczonych, z zespołem Downa, czy chorych na Alzheimera i Parkinsona. Jest to na tyle bezpieczna metoda ćwiczeń i terapii, że praktycznie nie ma co do niej żadnych przeciwwskazań.

Terapia tańcem, będąca częścią tzw. arteterapii, czyli leczenia sztuką, jest doskonałą metodą na zrelaksowanie się, odprężenie mięśni i oderwanie się od zaprzątających głowę spraw. Pozwala ona bowiem na odkrycie własnej płciowości, akceptację wyglądu własnego ciała i zjednoczenie się z nim poprzez taniec. Ponadto przynosi prawdziwą dawkę energii i sił od życia, podnosi poczucie własnej wartości, pozwala docenić własne zalety, wzmacnia pewność siebie, ułatwia wyrażanie samego siebie, a tym samym nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi.

Poza tym nie sposób nie wymienić dobroczynnego wpływu choreoterapii na nasze ciało. Stymuluje bowiem aktywność fizyczną, wzmacnia kondycję, poprawia koordynację ruchową i powala na odnalezieni w sobie pokładów odwagi, aby z tym wszystkim wyjść do świata.

Korzystaliście kiedyś z choreoterapii? Jakie jest Wasze zdanie na temat tej metody leczenia?

Poprzedni artykułIdealny makijaż – krok po kroku
Następny artykułMleko a zdrowie
Joanna Białek

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Buty motocyklowe – jakie wybrać?

Obuwie motocyklowe jest nierozłącznym elementem stroju motocyklowego, stanowiącym jego dopełnienie i zapewniającym komfort i bezpieczeństwo podróży. Podobnie jak odzież motocyklowa, powinno zostać dobrane do celów, do jakich zakupiliśmy motocykl, ale dobre wszystkie modele butów posiadają kilka wspólnych cech, bez których nie spisałyby się dobrze w codziennym użytkowaniu:

Jak kulturalnie wyprosić gości?

Z reguły to goście powinni wyczuć, kiedy nadszedł już koniec wizyty. Jeżeli jednak mimo znużenia gospodarzy, późnej pory czy też nieklejącej się rozmowy, nic nie zapowiada na rychłe wyjście gości, gospodarz samu musi zająć się rozwiązaniem tej kłopotliwej sytuacji.

Zobacz też

WordPress – wtyczki (dodatki) zwiększające wydajność

Jeżeli strona stworzona na silniku WordPress działa powoli, występują błędy w dostępie do strony lub niektórych komponentach, warto rozważyć zainstalowanie dodatków, które pomogą zwiększyć wydajność Wordpressa.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: