Na depresję zapadają osoby zapracowane, przemęczona, żyjące w permanentnym stresie. Ale nie tylko. Zespół wywołujących ją czynników jest niezwykle szeroki. Najważniejsze jest jednak to, że choć jest to poważna choroba psychiczna, jest ona uleczalna. Nie należy więc nigdy zwlekać i po wystąpieniu pierwszych zwiastujących tą chorobę objawów zgłosić się do lekarza. Jest to bowiem niezwykle złożona i trudna choroba, i warto dowiedzieć się o niej nieco więcej już zawczasu.

Najważniejszą i najczęstszą przyczyną zachorowania na depresję jest chroniczny, przewlekły, niczym nie rozładowywany stres. Podnosi on bowiem zawartość we krwi składnika o nazwie kortyzol, którego nadmiar prowadzi do bezsenności, lęku, a w ostateczności do depresji. Należy jednak pamiętać, że depresja może być również spowodowana czynnikami fizycznymi wynikającymi z pewnych chorób czy reakcji naszego organizmu na pewne dolegliwości. Zaliczyć do nich należy reakcję na leki, narkotyki czy alkohol, anemię, cukrzycę, niedoczynność tarczycy i nadnerczy, niedobór w organizmie pewnych składników odżywczych czy schorzenia serca.

Do pierwszych, najczęściej bagatelizowanych ze względu na swoją niską szkodliwość objawów depresji należy zaliczyć zaburzenia łaknienia występujące pod postacią przejadania się lub głodzenia wynikającego z braku apetytu, bezsenność lub nadmierna senność, brak energii do życia i uczucie ciągłego zmęczenia, niską samoocenę, poczucie beznadziejności i niechęci do czynności, które kiedyś sprawiały nam przyjemność. Do dużo bardziej zaawansowanych objawów depresji, świadczących o postępującej chorobie, mogącej stanowić już zagrożenia dla chorującego i wymagających natychmiastowego leczenia należą poczucie winy, bezradności, i braku wiary we własne siły, długotrwałe przygnębienie i pesymizm, trudności z koncentracją, chudnięcie lub tycie, będące dalszą konsekwencją zaburzeń łaknienia we wczesnym stadium choroby, spowolnione ruchy i mowa, niepokój, nerwowość, a w ostateczności także myśli samobójcze.

Leczenie depresji, tak jak w przypadku większości chorób psychicznych, nazywanych inaczej chorobami duszy, nie jest łatwe. Istnieje jednak pewien najprostszy podział na metody, jakie w czasie leczenia depresji są stosowane.

Pierwsza z nich to psychoterapia, krótko lub długoterminowa, dostosowana do stanu pacjenta. W praktyce daje efekty dopiero po dłuższym czasie, jednak są one zdecydowanie trwalsze. Następnie, najczęściej w cięższych przypadkach, gdzie terapia nie daje żadnych rezultatów a stan pacjenta może ulec pogorszeniu, stosowane są leki, najczęściej z grupy antydepresyjnych, zwane selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny. Pomagają one utrzymać w mózgu wysoki poziom serotoniny odpowiedzialnej za nasz nastrój, samopoczucie przy niskim poziomie doprowadzając do lęków, bezsenności, a wreszcie depresji.

Zaletą takich leków jest ich niemal natychmiastowe działanie utrzymujące się w miarę zażywania kolejnych dawek leków, jednak mają one również swoje wady. Bardzo łatwo się od nich uzależnić i bardzo trudno poradzić sobie z własnymi problemami bez leków. Jednak najskuteczniejszym i najlepszym sposobem na wyjście z depresji jest stosowanie leków połączone z prowadzeniem terapii.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPanterka na paznokciach – jak zrobić?
Następny artykułSposoby na chandrę

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here