Dysortografia - objawy, leczenie

Psychologia    
ocena

W ostatnich latach odnotowuje się coraz więcej zgłoszeń do poradni lekarskich związanych z problemami ze słowem pisanym – głównie u dzieci i młodzieży. Czym jest dysortografia? Jak sobie z nią radzić?

Dysortografia jest specyficznym zaburzeniem nauki pisania, pochodzącym z grupy dysleksji rozwojowych. Charakteryzują ją częste błędy ortograficzne, pomimo posiadania wiedzy na temat zasad poprawnej pisowni. Dochodzi w niej również do mylenia liter i sylab lub ich opuszczania bądź dodawania w poszczególnych wyrazach. Zaburzenie to jest rozpoznawane u osób o prawidłowym umysłowym rozwoju. O ile dysleksja, czyli problemy z czytaniem, uznawana jest za uwarunkowaną genetycznie, o tyle dysortografia ma często podłoże organiczne – jest cięższa do usunięcia, objawy są nasilone i często niemożliwe do całkowitego wyeliminowania.

Do charakterystycznych objawów należą:

- mylenie liter o podobnym kształcie i wyglądzie, np. l i ł;

- mylenie liter, którym odpowiadające głoski są bardzo podobne, np. d – t;

- pomijanie diakrytycznych znaków (ogonki liter, kropki itp.);

- pismo lustrzane i litery zwierciadlane (b – d);

- tworzenie bezsensownych wyrazów.

Dysortografia eliminowana jest za pomocą specjalnych ćwiczeń stymulujących rozwój intelektualno-emocjonalny. Są to m.in. ćwiczenia ortograficzne, „gimnastyka umysłu” (rebusy, krzyżówki, łamigłówki itp.), zapoznawanie uczniów z pojęciem sylaby oraz  prawidłowe nazywanie liter.

Macie dysortografię? A może ma ją Wasze dziecko? Kiedy się zorientowaliście? Ćwiczycie pisanie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =