Emocje - jak je kontrolować?

Psychologia    
ocena

W filozofii indyjskiej znane jest porównanie umysłu do skaczącej po drzewach małpy. Metaforą tą pociesza się młodych adeptów stawiających pierwsze kroki na ścieżce medytacji, która początkowo ma na celu wyciszenie i opanowanie swoich myśli i emocji.

Emocje - jak je kontrolować?

sxc.hu

Osoba zaczynająca medytować szybko zdaje sobie bowiem sprawę z tego, jak ciężko się skupić i kontrolować swoje emocje, które atakują nas z prędkością małpy skaczącej po gałęziach drzew. Jest to naturalne. Tak działa nasz umysł. Co jednak, kiedy małpa staje się coraz bardziej rozbuchana, a nam coraz trudniej za nią nadążyć? Co zrobić wówczas, kiedy nasze emocje wymykają się spod kontroli i nie potrafimy sobie z nimi poradzić?

Pozostańmy przy wskazanej już metodzie mającej na celu radzenie sobie z emocjami. Medytacja ma swoją wielowiekową tradycję i przyniosła ukojenie wielu osobom, które szukały lekarstwa na emocjonalny chaos. Podczas ćwiczeń medytacji na początku ćwiczymy przede wszystkim koncentrację. Efekty nie pojawiają się błyskawicznie, ale też nie trzeba na nie długo czekać, kiedy medytuje się regularnie (wystarczy nawet kilkanaście minut dziennie). Kiedy już koncentrowanie się nie będzie sprawiało nam takich trudności, jak na początku zaobserwujemy, że skorzystało na tym także nasze życie emocjonalne. Łatwiej nam będzie obserwować swoje emocje i dostrzegać ich przyczyny i skutki. Wytworzy się pewien dystans między nami i naszymi emocjami, który pozwoli je ogarnąć i nad nimi zapanować, często je wyciszyć. Staniemy się mniej podatni na zmiany nastroju, będziemy się kierować logiką, zamiast pozostawać pod zbytnim wpływem emocji, szczególnie tych negatywnych.

Innym sposobem na radzenie sobie z emocjami jest zaprzęgnięcie ich w jakąkolwiek działalność twórczą. Jeśli zbyt emocjonalnie podchodzisz do życia lub cierpisz z powodu nieradzenia sobie z konkretnymi emocjami, może to oznaczać, że jesteś osobą nazbyt wrażliwą, która czasem nie wie, jak poradzić sobie z otaczająca rzeczywistością. Takie osoby często mają w sobie duży potencjał twórczy. Spróbuj zainwestować w bycie twórczym! Wybierz jakikolwiek odpowiadający ci sposób dania upustu swoim emocjom. Niekoniecznie musi to być profesjonalna gra na instrumencie czy pisanie wierszy na poziomie kwalifikującym się pod otrzymanie nominacji do Nike. Wystarczy, że będziesz kreatywnie wykorzystywać swoje umiejętności i predyspozycje. Może to być śpiew, taniec, malowanie, jak i szycie ubrań, sadzenie kwiatków na balkonie czy gotowanie. Jakakolwiek czynność która sprawia ci przyjemność i w której możesz realizować swoje pomysły będzie wspaniałym kreatywnym rozwiązaniem dla ciebie!

Nie bój się rozmowy. Mów o swoich problemach emocjonalnych, ale nie z każdym i w nadmiarze. Wybierz kogoś, komu możesz zaufać i otwórz się. Taka rozmowa na pewno cię uspokoi, ukoi twoje emocje i może nawet przyniesie rozwiązanie twoich problemów. Każdy z nas boryka się z różnymi emocjami i każdy musi znaleźć swój sposób, by je opanować.

Jak panujecie nad swoimi emocjami? Opowiedzcie o tym w komentarzach.

OCENA
2.88
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =