Psychologia Hipochondria - objawy, leczenie

Hipochondria – objawy, leczenie

-

Wedle badań socjologicznych Polacy uznawani są za lekomanów i hipochondryków. Lubimy rozmawiać o chorobach prawdziwych i domniemanych. Oczekujemy współczucia i zrozumienia, a nawet ulgowego traktowania – bez względu na to, czy nasze schorzenie istnieje naprawdę, czy tylko w naszej głowie. W przypadku zdiagnozowanej hipochondrii odczuwamy objawy chorobowe jak prawdziwe, cierpimy, czujemy dyskomfort i zmęczenie, których nie potwierdzą żadne badania.

Hipochondryk jest osobą, która nieustannie wczuwa się w swój organizm. Dostrzegając objaw, natychmiast przypisuje go do znanej rodzimej lub nawet egzotycznej jednostki chorobowej. Ma zazwyczaj bardzo dużą wiedzę na temat chorób, zaś wszelkie objawy przesadnie analizuje. Samopoczucie hipochondryka zazwyczaj jest złe, szukając przyczyny często korzysta z porad lekarzy, traktując nawet naturalne reakcje organizmu jako przejaw choroby.

Okazuje się, iż w rzeczywistości hipochondria cechuje się nie tylko somatycznymi objawami, takimi jak bóle, które nie pochodzą z żadnego uzasadnionego badaniami źródła, lecz także symptomami natury psychologicznej. Hipochondrii często towarzyszą stany depresyjne, które dodatkowo wzmacniane są poczuciem odrzucenia, niezrozumienia i krzywdy. Powtarzające się fałszywe alarmy hipochondryka po pewnym czasie są ignorowane przez rodzinę i przyjaciół, a nawet lekarzy, wywołując dodatkowy dyskomfort psychiczny.

Zaawansowana, przewlekła hipochondria występuje razem z silną depresją, lękami a nawet atakami paniki. W skrajnych przypadkach mogą się pojawić także zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Wszystkie powyższe dysfunkcje wymagają konsultacji u lekarza psychiatry, który postawi diagnozę oraz ustali przebieg ewentualnego leczenia terapeutycznego i farmakologicznego. W przypadku łagodnych stanów hipochondrii warto zasięgnąć porady psychologa, który wyjaśni nam istotę tego schorzenia i nauczy nas jak powinniśmy sobie z nim radzić.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co to jest jobsharing?

Jobsharing polega na dzieleniu się jednym etatem. Określona liczba osób, najczęściej dwie dzieli między sobą obowiązki, urlopy, wszelkiego rodzaju świadczenia oraz wynagrodzenie.

Jak zablokować dostęp do strony internetowej?

Czasami konieczne okazuje się zablokowanie pewnych stron – zdarza się tak zwłaszcza, gdy z komputera korzystają dzieci. Sprawdź, jak to zrobić!

Zobacz też

Urlop wychowawczy a zwolnienie lekarskie

Maksymalny okres trwania urlopu wychowawczego to 3 lata, może się zdarzyć, iż w trakcie jego trwania pracownica będzie chorować lub nawet ponownie zajdzie w ciąże. Warto wiedzieć, czy takie zdarzenia mają wpływ na wymiar urlopu wychowawczego.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: