Jak mówić o swoich potrzebach, oczekiwaniach, pragnieniach?

Psychologia    
ocena

Zaspokajanie psychicznych potrzeb daje człowiekowi poczucie zadowolenia i równowagi. To, w jakim stopniu realizujemy swoje pragnienia, przekłada się na naszą efektywność w codziennym funkcjonowaniu. Powinniśmy zatem nauczyć się mówić głośno o tym, czego nam aktualnie potrzeba.

Jak mówić o swoich potrzebach, oczekiwaniach, pragnieniach?

pixabay.com

Niezaspokojone ludzkie potrzeby prowadzą do narastającego stresu i marazmu. Realizacja potrzeb jest o tyle ważna, że – dzięki temu – poprawia się nasza kondycja psychiczna. Jeśli widzimy, że w ostatnim czasie dbałość o nie podupadła, zastanówmy się, czy przypadkiem nie mamy problemu z definiowaniem swoich potrzeb i oczekiwań.

Oto kilka wskazówek, które pomogą nam dojść do realizacji potrzeb:

Czy wiesz, czego tak naprawdę chcesz?

Nieumiejętność precyzowania potrzeb jest zabójcza dla ich realizacji. Jeśli oczekujemy (od siebie lub innych) zbyt wiele w jednym momencie, może to prowadzić do znanego efektu – nie osiągniemy nic. Nauczmy się dokładnie precyzować, które z naszych potrzeb są najważniejsze (i na nich się skupmy), zaś pozostałe odsuńmy na dalszy plan – zajmiemy się nimi, gdy zrealizujemy wpierw ważniejsze potrzeby.

Czy wiesz, jak o tym powiedzieć?

Jeśli czujemy silny niedosyt kontaktu duchowego z partnerem (co może być efektem jego częstej niedostępności: praca do późna lub kilkudniowe wyjazdy służbowe) nie oczekujmy, że sam domyśli się on o naszych potrzebach. Nauczmy się, że jeśli czegoś od kogoś oczekujemy, musimy mu to wyraźnie zakomunikować. Czy potrzeba będzie realizowała się we wspólnym wyjściu do kina lub przełoży się na romantyczną kolację – wyjdźmy z inicjatywą. Partner może nie wiedzieć, że kontakt z nim jest dla nas w danym momencie tak bardzo ważny i potrzebny.

Zastanów się, jakimi środkami możesz zapewnić sobie realizację potrzeb?

Jeżeli wiesz, że partner, którego kontaktu aktualnie brakuje Ci najbardziej, nie będzie mógł przeznaczyć dla Ciebie dnia wolnego od pracy, zastanów się, czy nie możesz zrealizować swej potrzeby innym sposobem. Np. towarzyszyć mu w służbowej podróży lub odwiedzać go w porze lunchu w pracy.

Wiecie, jak rozmawiać z bliskimi osobami o swoich potrzebach? Przychodzi Wam to łatwo czy też macie pewne opory? Dlaczego? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
3.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =