Jak pokochać swoje ciało?

Psychologia    
ocena

Problem braku akceptacji własnego ciała jest poważny i zazwyczaj trudny do przezwyciężenia. Wiąże się z brakiem samoakceptacji, z kompleksami i stanowi głęboki psychologiczny problem. Nienawiść wobec własnego ciała jest wrogością wobec siebie samego i wiele czynników może się złożyć na jej odczuwanie. Czasem taki stan wymaga leczenia specjalistycznego. Jakie jest rozwiązanie tego złożonego problemu? Jak pokochać własne ciało?

Jak pokochać swoje ciało?

sxc.hu

Nienawiść wobec własnego ciała może mieć swe korzenie już we wczesnym dzieciństwie. Osoby, których najwcześniejszy okres życia nie był udany, pochodzące z rozbitych lub patologicznych rodzin lub wychowujące się bez rodziców bardzo często dorastają, obwiniając się za wiele problemów i niepowodzeń, zupełnie od nich niezależnych. Takie osoby, nie akceptowane przez najbliższych lub z jakichś powodów porzucone lub którym w okresie dzieciństwa nie poświęcano wystarczająco uwagi, cierpią przez całe życie na brak samoakceptacji i pewności siebie. Osoba porzucona czy niekochana przez najbliższych nieraz nie potrafi bezinteresownie polubić samą siebie. Stąd biorą się ogromne kompleksy i często nienawiść wobec ciała. Trudno jest bowiem zrozumieć, że to nie osoba porzucona w dzieciństwie jest winna takiego stanu rzeczy i że każdy zasługuje na miłość tak samo, niezależnie od swego mniej lub bardziej perfekcyjnego wyglądu. Samoakceptację należy budować na zaufaniu wobec innych ludzi, które tak ciężko przychodzi, kiedy doświadczenia z dzieciństwa są trudne. Pamiętaj, że za wiele problemów, jakimi się obwiniasz, nie jesteś odpowiedzialny!

Nienawiść do ciała bierze się także z wszechobecnego kreowanego przez media ideału kobiety seksownej i pociągającej. Nastolatki – i nie tylko – starają się ten wzorzec doścignąć, popadając często przy okazji w anemię, bulimię i innie choroby natury fizycznej i psychologicznej. Należy jednak zdać sobie sprawę, że piękno człowieka polega na różnorodności. Jesteśmy różni i wiele z nas nie ma predyspozycji do tego, aby osiągnąć figurę modelki. Nie znaczy to, że mamy nienawidzić swoje ciała, wręcz przeciwnie, należy zdać sobie sprawę ze swojej niepowtarzalności oraz z tego, że ciało ze swej natury jest czymś niedoskonałym i nie ma ciała idealnego. Każde ma wady i zalety, ciało choruje, starzeje się i należy je akceptować, w przeciwnym razie jesteśmy podatni na więcej chorób i stresu.

Spróbuj zaakceptować swoje ciało jakim jest, to w końcu część ciebie. Zadbaj o nie, żeby lepiej się prezentowało i było zdrowsze, ale nie nienawidź go. Jedz odpowiednio, ćwicz, jeśli będziesz odczuwać wrogie uczucia wobec swojego ciała, nie odpłaci ci ono niczym dobrym. Zacznie odczuwać napięcie i system odpornościowy będzie słabszy. Ludzie, którzy lepiej czuja się ze swoimi ciałami są zdrowsi i dłużej żyją.

UWAGA!

Kluczem do pokochania swojego ciała jest samoakceptacja i zdanie sobie sprawy ze swojej wartości i niepowtarzalności. Zrezygnuj z jedzenia w Fast foodach, zadbaj o to, czego dostarczasz organizmowi. Dbaj o nie i troszcz się, poczujesz się znacznie lepiej i będziesz pomału w stanie pokochać swoje ciało.

A czy Wy kochacie swoje ciała? A może wręcz przeciwnie i nie możecie patrzeć na siebie, kiedy stajecie przed lustrem?

OCENA
1.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =