Jak pomóc po przegranej?

Psychologia    
ocena

Zwycięstwa zawsze dają poczucie mocy, szczęście i motywują do dalszych działań. Oczywiste jest jednak, że nie zawsze możemy wygrywać. Gdy powinie się nam noga, czujemy wstyd, zawód sobą samym i działaniami, które doprowadziły do porażki. Nie należy się jednak załamywać – każda drobna przegrana składa się na przyszły sukces.

Jak pomóc po przegranej?

photoxpress.com

Jeżeli osoba z naszego otoczenia poniesie porażkę w ważnej dla niej dyscyplinie, powinniśmy poświęcić czas, aby pomóc jej powtórnie uwierzyć we własne możliwości i kontynuować uczestnictwo w sporcie.

Poniżej znajduje się kilka pomocnych wskazówek:

ANALIZA PROBLEMU
Gdy emocje ochłoną, należy skłonić osobę do zastanowienia się, co było przyczyną przegranej. Analiza pomoże w wychwyceniu problemów i ich eliminacji w przyszłości.

WYZNACZENIE CELU
Należy skłonić przegranego, by wyznaczył sobie nowe cele oraz opracował metody, dzięki którym je osiągnie.

ODBUDOWA PEWNOŚCI SIEBIE
Powinno się zadbać o to, by osoba, która doświadczyła przegranej, odbudowała poczucie własnej wartości. W tym celu pomocne okażą się treningi kompetencji i umiejętności społecznych. Dzięki temu osoba będzie w stanie odzyskać wiarę we własne możliwości, co wpłynie pozytywnie na rozwój jej kompetencji.

MOTYWACJA
Motywacja jest niezwykle istotnym czynnikiem w drodze do odzyskania chęci i zapału do gry po doświadczonej przegranej. Należy zatem zastanowić się, co może wpływać na jej poziom – co będzie pomagało zapomnieć o porażce i znów wzbudzić chęć do działania? Może być to motywacja zewnętrzna (gratyfikacja pieniężna, nagroda) oraz wewnętrzna (pochwały, sukces, radość z własnych osiągnięć).

Jeśli widzimy, że bliska osoba nie jest w stanie poradzić sobie sama z goryczą przegranej, zachęćmy ją do skorzystania z usług psychologa sportu lub coacha.

Czy znacie inne sposoby pomagania po przegranej? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =