Jak poradzić sobie ze zmianą szkoły?

Psychologia    
ocena

Zmiana szkoły jest zwykle bardzo trudną sytuacją. Niesie ze sobą lęk i stres. Lęk wiąże się zazwyczaj z tym co nieznane, z nowymi oczekiwaniami, wymaganiami, z koniecznością zaistnienia w grupie rówieśniczej. Młody człowiek nie wie, co go czeka, czego może się spodziewać, a lęk wzrasta nieraz nieproporcjonalnie do wydarzenia. Tylko niewielu uczniów odbiera nową szkołę jako zmianę na lepsze, chyba że w macierzystej szkole nie widział już dla siebie miejsca.

Jak poradzić sobie ze zmianą szkoły?

sxc.hu

Bardzo często, po pewnym czasie, okazuje się, że stres był niepotrzebny. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba sobie jakoś poradzić. Każdy uczeń odczuwa potrzebę akceptacji i życzliwości. Nowości (nowy budynek szkolny, układ sal, pomieszczeń, nowi nauczyciele, koledzy i koleżanki) mogą wręcz przerażać!

Jeśli dziecko czy nastolatek nie ma na starcie nikogo znajomego w nowej klasie, będzie mu trudno.

Jak się zaprezentować?

Co powiedzieć?

Czy podchodzić i się przedstawiać, rozpoczynać rozmowę?

Wszystko zależy też od stanowiska i podejścia uczniów – czy przyjmą nową osobę życzliwie, czy podejrzliwie, a może lekceważąco?

Rodzice powinni z dzieckiem jak najwięcej rozmawiać, wspierać. Będą tego potrzebować zwłaszcza mali uczniowie. Mogą oni przeżywać trudne, skrajne emocje, gdy zmiana szkoły wyniknęła z innego trudnego doświadczenia – rozwodu rodziców, przeprowadzki. Nadmiar wydarzeń wywołujących silne emocje może być bardzo obciążający. W przypadku całkowitego braku akceptacji zmian, niepogodzenia się z utratą dotychczasowych znajomych, trzeba będzie przepracować problem (być może ze wsparciem psychologicznym).

Co można poradzić uczniowi zmieniającemu szkołę?

Przede wszystkim, żeby był sobą. Fałsz zazwyczaj zostaje zdemaskowany, a wtedy spada ranga wśród rówieśników. Oczywiście, jeśli zmiana szkoły wyniknęła z trudności wychowawczych bądź edukacyjnych, trzeba będzie dołożyć wszelkich starań, żeby nie powtórzyć błędów. Wtedy może być wskazana zmiana zachowania – na lepsze, odpowiednie do bycia uczniem.

W kontaktach rówieśniczych natomiast lepiej nie być nachalnym. Warto jest zagadywać, zaczynać rozmowę, ale nie podążać za zwartymi grupkami kolegów. Akceptacja może przyjść z czasem. O pomoc warto zwrócić się do wychowawcy, który powinien poświęcić szczególną uwagę nowemu uczniowi. Czasami zwykłe oprowadzenie po szkole może pomóc w oswajaniu się z nowym miejscem. Warto jest też wypracować w uczniu dobre nastawienie do zmiany. Pozytywne podejście bardzo pomaga!

Czy zmienialiście kiedyś szkołę? Jak poradziliście sobie z tym wyzwaniem? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
1.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =