Jak radzić sobie z agresją w sporcie?

Psychologia    
ocena

Przyczyn powstawania zachowań agresywnych jest wiele. Istnieje przy tym kilka rodzajów agresji – może ona być skierowana na siebie (autoagresja), odroczona, wroga czy prospołeczna. Niejednokrotnie pojawia się w sporcie, zatem warto poznać sposoby, które pomogą jej przeciwdziałać.

Jak radzić sobie z agresją w sporcie?

photoxpress.com

Sportowcy obarczeni są dużą odpowiedzialnością (reprezentacja drużyny) oraz ciągłym stresem związanym z ostrymi treningami, zwycięstwami i przegranymi.

Źródłami agresji są najczęściej:
- konflikty wewnątrz drużyny,
- sytuacje rodzinne poszczególnych graczy,
- niekorzystny wpływ mediów na życie prywatne graczy,
- brak wystarczającej ilości wolnego czasu, potrzebnego na regenerację i odpoczynek,
- sytuacja finansowa, która pomimo korzystnych zarobków może powodować problemy (rozrzutność, popadanie w uzależnienia, poczucie, że inni przyjaźnią się z graczem jedynie ze względu na majętność i możliwość osiągnięcia korzyści).

Niestety agresja w sporcie jest zjawiskiem powszechnym i w zasadzie akceptowanym. W celu jej przeciwdziałania powstają specjalne programy, na które powinni być kierowani agresywni gracze.

Trening empatii
Jego celem jest zwiększenie umiejętności wczuwania się w uczucia innych osób. Dzięki tej umiejętności ludzie są bardziej skłonni do rozumienia (podjęcia próby zrozumienia) zachowań współzawodników lub przeciwników, a tym samym ich agresja wobec nich nie narasta.

Trening radzenia sobie ze złością
Program ten ma na celu obniżenie poziomu złości oraz nienawiści odczuwanej w stosunku do innych osób. Polega on na nauce rozpoznawania emocji, oznak zdenerwowania. Stosowane są również strategie radzenia sobie z szyderstwem drwiną i prowokacją.

Trening relaksacyjny
Niezwykle istotne jest utrzymanie zawodników w dobrej kondycji psychicznej. W tym celu stosuje się różne techniki mające zapewnić relaks i rozluźnienie (masaże, medytacje, aromaterapię, muzykoterapię i inne). Pomagają one zniwelować napięcie emocjonalne i uzyskać wewnętrzny spokój i emocjonalną stabilizację.

Czy znacie inne sposoby radzenia sobie z agresją? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =