Psychologia Jak radzić sobie z porażką?

Jak radzić sobie z porażką?

-

Każda porażka jest doświadczeniem, wiedzą, którą zdobywamy, by wykorzystać ją w przyszłości. Tak należy do tego podchodzić. Wiele osób powie: a jeśli porażka jest tak wielka, że nie można się podnieść? Jeśli należysz do tych osób – zastanów się, czy nie jesteś przypadkiem perfekcjonistą.

Perfekcjonizm nikomu nie służy. Ludzie, którzy wymagają od siebie działania najwyższych lotów najczęściej sami siebie niszczą. Najmniejszy błąd jest dla nich tragedią i porażką. Winy zazwyczaj szukają w sobie, nie zwracają uwagi na okoliczności, które mogły utrudnić wykonanie zadania, wpłynąć na jakość działań, albo właściwe postrzeganie możliwości wykonania danego zadania. Błądzenie jest rzeczą ludzką, a człowiek bez wad i słabości wydaje się innym nieludzki. Nie lubimy ludzi bez wad. Sprawiają, że czujemy się źle w ich obecności. Z tego tez powodu perfekcjoniści mają kłopoty w związkach, za dużo od partnerów wymagają, mają nienajlepszy wpływ na własne dzieci.

Jak sobie radzić?

1. Wyznaczaj cele według swoich potrzeb, a nie potrzeb i oczekiwań innych ludzi;
2. Nie stawiaj sobie kilku celów na raz, realizuj cele po kolei, metodą małych kroczków, tylko wtedy masz szansę wykonać je dobrze;
3. Pozwól sobie na drobne niedoróbki, nie każde zadanie wymaga idealnego wykonania, czasem odrobina chaosu wymagana jest na przykład w działaniach kreatywnych;
4. Zastanów się, co jest ważniejsze w zadaniu, którego się podejmujesz: szybkość, precyzja, a może jakiś inny efekt? Wyznacz sobie takie kryteria, w których tylko jedno z nich ma być spełnione: szybkość wyklucza precyzję, precyzja wyklucza kreatywność itp. Nie można mieć wszystkiego.
5. Ciesz się ze swoich osiągnięć, ucz się z porażek. Każdy krok, to krok w przyszłość, ku doświadczeniu;
6. Naucz się odróżniać włożony wysiłek od osiągniętych rezultatów, czasami nie da się dać z siebie więcej, nie niszcząc siebie samego, nie niszcz siebie;
7. Nie oceniaj siebie przez pryzmat innych osób;
8. Nie przeceniaj innych, z zewnątrz nie widać wielu niedoróbek w ich pracy, nie są idealni, Ty też nie musisz;
9. Odpoczywaj i ciesz się czasem wolnym, wypoczęci ludzie lepiej wykonują swoje zadania.

Jeśli jednak nie jesteś perfekcjonistą, ale wciąż masz problem z podniesieniem się po porażce – popracuj nad własną samooceną. Pamiętaj, że porażki są incydentami prowadzącymi do sukcesu. Prawdziwą przegraną jest nie wyciąganie wniosków z własnych porażek. Wtedy faktycznie są one bezużyteczne i niepotrzebne.

Od dziecka uczymy się życia na podstawie porażek: a to siniak na głowie, a to na kolanie. W dorosłym życiu te siniaki są już mniej widoczne i nie bolą fizycznie, tylko psychicznie, ale wciąż działają na tej samej zasadzie. Mają nas uczyć, że tak tego się nie robi, trzeba spróbować inaczej. Jeśli obrazimy się na nasze porażki i położymy na ziemi, żeby nigdy więcej nie upadać, to niczego dobrego już w życiu nie będziemy mieli szansy zrobić. To dopiero byłoby smutne.

Próbowaliście któregoś z powyższych sposobów? A może macie własne metody radzenia sobie z niepowodzeniami? Podzielcie się nimi z nami.

Inga Kowalewska

Inga K. Kowalewska – psycholog. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (studia psychologiczne o specjalności „Zarządzanie i marketing” oraz studia podyplomowe z zakresu psychologii śledczej). Od 1996 roku prowadzi firmę zajmującą się doradztwem w dziedzinie public relations w sytuacjach kryzysowych oraz organizującą szkolenia wewnętrzne. Klientami firmy są głównie spółki giełdowe.

Jest autorką badania psychologicznego „Poczucie własności jako motywacja do kłamstwa”. Artykuł pt.: „Analiza struktury akcjonariatu”, opisujący wyniki tego badania, opublikowany został w gazecie giełdy Parkiet.

Artykuły naszego specjalisty znajdziesz tutaj:

Analiza struktury akcjonariatu

Porozmawiajmy o tym przy lunchu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co grozi za znęcanie się nad zwierzętami, zabicie zwierzęcia?

Człowiek, który znęca się nad zwierzętami, podlega wysokim karom, w tym grzywnie, ograniczeniu lub pozbawieniu wolności.

Rak jądra – leczenie

Nowotwory jądra występują i są diagnozowane zazwyczaj u młodych mężczyzn. Dość często pacjenci ci są w trzeciej, czwartej lub piątej dekadzie życia. W ostatnich latach obserwuje się coraz więcej przypadków nowych zachorowań na nowotwory jądra.

Zobacz też

Jaki kask motocyklowy wybrać?

O konieczności noszenia kasku w trakcie jazdy na motorze nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Odpowiednio dobrany zapewni bezpieczeństwo i komfort jazdy. O tym, czym należy się kierować stojąc przed koniecznością jego zakupu, dowiemy się z tekstu poniżej.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: