Jak radzić sobie z trudnymi ludźmi?

Psychologia    
ocena

Życie stanowi pasmo związków i relacji nawiązywanych z drugim człowiekiem. Kiedy nasze związki są udane, przynoszą nam spełnienie, stanowią o bogactwie naszego życia. Co jednak, kiedy mamy do czynienia z trudnymi ludźmi, z którymi kontakt wymaga od nas dużego wysiłku emocjonalnego i często wywołuje emocje, jakich wolelibyśmy nie odczuwać? Jak sobie radzić z trudnymi ludźmi?

Jak radzić sobie z trudnymi ludźmi?

sxc.hu

Po pierwsze wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju relacja łączy nas z drugą osobą. Jeżeli dostrzegamy, że kontakt i przebywanie z nią działa na nas destruktywnie, ponieważ z jakichś powodów czujemy złość, irytację czy odczuwamy jakiekolwiek deprymujące uczucia, powinniśmy, o ile to możliwe, ograniczyć lub zupełnie zarzucić kontakty tak, aby nie stracić równowagi emocjonalnej.

Co jednak, jeśli trudna osoba jest członkiem naszej rodziny? I mimo jej charakteru, kochamy ją i chcemy być blisko? Jak wówczas poradzić sobie w kontaktach z drugim człowiekiem, którego zachowanie i słowa mają na nas duży wpływ, a z którym łączy nas emocjonalna lub rodzinna więź?

W takim przypadku spróbujmy przeanalizować postępowanie i zachowanie trudnej osoby.  Odnalezienie przyczyn takiego, a nie innego zachowania staje się bardzo istotne. Często znajomość takich motywów może dać nam więcej siły i miłości, niż kwitowanie postępowania osoby o trudnym charakterze stwierdzeniem, że takie już ono jest i tyle. Przeanalizujmy motywy postępowania, próbując empatycznie spojrzeć na życie drugiego człowieka. Być może uda się znaleźć koniec nici Ariadny, która zaprowadzi nas do celu, czyli wyjaśnienia przyczyn postępowania trudnej osoby. Kiedy jesteśmy w stanie zrozumieć, umiemy też przebaczyć i oferować więcej miłości. Taka postawa zaś często zmienia ludzi na lepszych i dokonuje przemiany również w ich kontaktach.

Jeżeli przyszło ci radzić sobie z trudnym charakterem pokaż, że nie potępiasz danej osoby za jej zachowanie. Krytykuj samo postępowanie, nigdy natomiast nie dawaj do zrozumienia, że gardzisz czy potępiasz konkretną osobę. Pamiętaj też o tym, by nie pozwolić na poniżanie siebie. Jeśli poczujesz, że ktoś zachowuje się wobec ciebie nie fair, powiedz głośno o tym, co uważasz za niesłuszne, ale nie wszczynaj awantury.

Zachowanie wewnętrznej równowagi, opanowania i jednocześnie unikanie awantur oraz staranie się o utrzymanie dobrych relacji z daną osoba jest nieraz życiowym wyzwaniem i sprawą niełatwą. Czasem zdarza się, że dojrzewamy do takiej roli przez wiele lat. Zrozumienie przyczyn zachowania i miłość mogą jednak wiele zmienić. Każdy musi swoją drogę prowadząca do takiego stanu znaleźć jednak sam.

Znacie ludzi o trudnym, ciężkim charakterze? W jaki sposób podchodzicie do ich osoby?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =