Jak rozpoznać uzależnienie od Internetu?

Psychologia    
ocena

Obsesyjne sprawdzanie skrzynki mailowej nawet co kwadrans, włączanie komputera zaraz po wstaniu z łóżka, granie w gry on-line po 12 godzin na dobę, komunikowanie się ze znajomymi poznanymi tylko w sieci. To tylko kilka przykładów na to, jak internet może zawładnąć życiem przeciętnego użytkownika.

Jak rozpoznać uzależnienie od Internetu?

sxc.hu

Wyróżnić można kilka typów uzależnienia od internetu, w zależności od tego co wykonujemy w sposób pozbawiony samokontroli. Są więc osoby, które spędzają na chacie kilkanaście godzin dziennie, inni mają problem ze stworzeniem relacji z osobą płci przeciwnej w życiu codziennym, więc zadowalają się stronami z pornografią.

Trudno jest traktować uzależnienie od internetu poważnie skoro wiele osób potrafi godzinami relaksować się, sklejając modele z papieru czy pracując w ogrodzie. Dlatego niektórzy lekarze kwestionują, czy można w ogóle mówić o takim zaburzeniu mimo, iż zostało ono stwierdzone i opisane. Jednak, wbrew opinii sceptyków, jest wyodrębniona lista pytań, która pozwala na stwierdzenie czy mamy do czynienia z osobą uzależnioną
1. Czy twoje myśli zaprzątnięte są tylko aktywnością w sieci?
2. Czy odczuwasz potrzebę spędzania coraz więcej czasu surfując po internecie?
3. Czy jesteś niezdolny do samokontroli czasu spędzonego w sieci?
4. Czy odczuwasz złość lub irytację gdy jesteś zmuszony do przerwania korzystania z internetu?
5. Czy korzystasz z sieci aby uciec od problemów albo poczuć ulgę gdy odczuwasz winę, przygnębienie, strach?
6. Czy okłamujesz bliskich co do ilości czasu spędzonego w internecie?
7. Czy wolałeś spędzić czas w sieci niż wykonać coś związanego z twoją karierą zawodową lub nauką, ryzykując zwolnienie czy nie zdanie egzaminów?
8.Czy korzystasz z internetu dłużej niż to sobie zaplanowałeś?

Jeśli większość z odpowiedzi jest pozytywna to oznacza, iż istnieje ryzyko uzależnienia od internetu. Osoby dotknięte tym problemem zaniedbują swoją pracę, obowiązki domowe oraz relacje z bliskim na rzecz wirtualnych przyjaciół lub rozrywki jaką niesie nam internet. W skrajnych przypadkach nie zaniedbują higienę osobistą oraz odżywianie gdyż wszelkie czynności, nie związane z przebywaniem w sieci są dla nich pozbawione sensu. W takim wypadku jedynym ratunkiem jest szczera rozmowa i terapia. Osoba dotknięta uzależnieniem od internetu z pewnością będzie zaprzeczać temu, iż ma problem z kontrolą spędzanego w nim czasu.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =