Jak zrobić dobre wrażenie?

Psychologia    
ocena

Wrażenie jakie wywieramy na ludziach ma istotne znaczenie dla kształtowania przyszłych relacji z nimi oraz niejednokrotnie decyduje o tym, czy osoby te będą chciały nawiązać z nami współpracę. To głównie na podstawie pierwszego wrażenia podejmuje się bowiem decyzję czy polubić i zaufać danej osobie.

Chcesz zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwialifikacyjnej albo poprawić wizerunek w kontakcie z kilentem? Prawdą jest, że mamy niewiele, bo tylko 60 sekund by właściwie zaprezentować się nowo poznanej osobie. Jak wskazują badacze to podczas pierwszej minuty spotkania rozmówcy wyrabiają sobie o nas pełną opinię, którą później bardzo trudno jest zmienić! Jak zatem wywrzeć dobre wrażenie podczas pierwszego spotkania?

Po pierwsze: uśmiech! 

Pogodne usposobienie ma wręcz zbawienny wpływ zarówno na nas, jak i na nasze otoczenie. Promienny uśmiech może pomóc wybrnąć z kłopotliwej sytuacji oraz ukazuje Ciebie jako osobę zadowoloną z siebie i pozytywnie nastawioną do życia. Nawet nie zdajesz sobie sprawy w jak olbrzymim stopniu zwracają na to uwagę inni ludzie. Mało tego, pochmurny wyraz twarzy może przesłonić nawet największe zalety i umiejętności. Na pewno zdarzyło Ci się poznać osobę, która zrobiła na Tobie wrażenie „mruka”, a po lepszym poznaniu okazała się życzliwa i koleżeńska. Prawdopodobnie rozbieżność pomiędzy tym jacy jesteśmy, a tym jak widzą nas inni spowodowana jest właśnie czynnikiem, który niektórzy określają nastawieniem do życia, inni usposobieniem, a co demonstruje się także w częstotliwości uśmiechania się.

Ważne: uśmiech jest widoczny także podczas rozmowy telefonicznej!

Przeprowadź następujące doświadczenie: poproś znajomego by podczas rozmowy telefonicznej z Tobą na zmianę uśmiechał się i przestawał to robić. Przekonasz się, że będziesz w stanie rozpoznać kiedy uśmiech gości na jego twarzy i co więcej tą część rozmowy będziesz lepiej wspominał! Miej to zatem na uwadze prowadząc rozmowy telefoniczne!

Ubieraj się stosownie do sytuacji

Schludny i czysty ubiór jest podstawą na jakiej wyrabiamy sobie opinię o innych ludziach. Ten aspekt również należy wziąć pod uwagę jeżyli zależy nam wywarciu dobrego wrażenia. Strój powinien być dobierany także w zależności od tego z kim i gdzie się spotykamy. Warto sformułować tutaj kilka zasad, które mogą być przydatne.

Naczelna zasada: w pracy ubiór powinien być wyrazem dobrego smaku i umiaru oraz wzbudzać zaufanie do organizacji, którą reprezentujemy!

Ponadto:

- na spotkanie z osobą starszą od siebie ubierajmy się skromnie oraz unikajmy ekstrawaganckich fryzur,
- na wieczorne przyjęcia, jeżeli gospodarze nie zasugerują inaczej włóżmy eleganckie ubrania,
- na bardziej luźny strój możemy sobie pozwolić, jeżeli spotykamy się ze znanymi nam osobami i spotkanie nie ma oficjalnego charakteru.

Zaskakujące wyniki badań!

Wskazuje się, że wygląd zewnętrzny podczas pierwszego spotkania decyduje aż w 60% o wrażeniach rozmówcy i wytwarzanej opinii o nas. Chcąc wywrzeć dobre wrażenie nie sposób zatem pominąć istotności dopasowanego do sytuacji i rozmówcy stroju.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =