Koloroterapia - informacje

Psychologia    
ocena

Zima często wywołuje obniżenie nastroju. Dzieje się tak po części przez monotonię i szarość krajobrazu. Kochamy wiosnę, która oszałamia nas feerią barw. Kolory potrafią modulować nasze samopoczucie i wpływać na organizm.

Koloroterapia - informacje

sxc.hu

Szary świat byłby nie do zniesienia. Kolory pozwalają nam wyróżniać się z tłumu, tworzyć wyjątkową aurę naszego domu, poprawić samopoczucie. Każdy z nas ma swój ulubiony kolor, często taki, który pasuje do naszej płci, karnacji, czy po prostu wynikający z niczym nieuzasadnionej preferencji. Życie pełne barw jest bardziej intensywne i wyraziste. O tym, jak ważne są barwy w naszym życiu, świadczą liczne badania i obserwacje naukowe, mające na celu obiektywne stwierdzenie wpływu poszczególnych kolorów na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie.

Koloroterapia, to kuracja polegająca na leczeniu kolorami. Dzięki wyjątkowym właściwościom poszczególnych barw, możemy regulować kondycję naszego organizmu, otaczając się danym kolorem. Okazuje się, iż kiedy patrzymy na jakąś barwę, mózg rejestruje ją, stymulując reakcję hormonalną. Trzustka, nadnercza lub tarczyca wydzielają odpowiedni hormon, który dostaje się do krwiobiegu, wpływając dodatnio na narządy wewnętrzne.

Żółty - jest symbolem mądrości i intelektu. Ma działanie inspirujące i odżywiające. Pomaga zapanować nad emocjami, dodatkowo wspomaga procesy myślowe, intensyfikując je. Co ciekawe, okazuje się, że żółty u niektórych osób, może wywoływać także irytację.

Biały - zdecydowanie pobudza nas do działania. Zdecydowanie odradzany osobom, które są podatne na spadki nastroju. Pogłębia stany depresyjne, intensyfikując uczucie osamotnienia.

Czerwony - pobudza sprawność umysłową, przyspiesza bicie serca, podnosząc ciśnienie krwi tętniczej. Poprawia samopoczucie, lecz także wywołuje gwałtowne reakcje. Dodaje odwagi i inspiruje do aktywności.

Niebieski - jest najsilniejszym antyseptykiem. Działa przeciwzapalnie, chłodząco i znieczulającą. Koi skołatane nerwy, uspokaja chaotyczny potok myśli, gwarantuje głęboki, spokojny sen.

Zielony - wywołuje uczucie bezpieczeństwa, dodatkowo pobudza koncentrację. Okazuje się także, iż bywa niezwykle efektywny w procesie leczenia grypy czy wrzodów żołądka.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =