Kompleks Elektry - czym jest, objawy

Psychologia    
ocena

Kompleks Elektry wziął swoją nazwę od imienia postaci z mitologii greckiej – Elektry – mykeńskiej księżniczki. Była ona córką Agamemnona i Klitajmestry, posiadała troje rodzeństwa. Gdy Agamemnon powrócił z wojny trojańskiej, został zamordowany przez swą żonę i jej kochanka. Elektra, która przebywała wówczas poza królestwem, uniknęła śmieci, ratując również swojego młodszego brata - Orastesa. Po ośmiu latach powrócili wspólnie do królestwa i pomścili ojca zabijając matkę wraz z kochankiem.

Kompleks Elektry - czym jest, objawy

sxc.hu

Kompleks Elektry został stworzony przez Zygmunta Freuda – austriackiego neurologa a zarazem psychiatrę i twórcę psychoanalizy. Kompleks ten jest podświadomym i zupełnie stłumionym pociągiem seksualnym dziewczynki do jej ojca. Występuje u dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Podobnie jak w kompleksie Edypa – w którym to chłopiec odczuwa pociąg do matki – w kompleksie Elektry dziewczynki nieświadomie ustosunkowują się do matki wrogo, traktując ją jako rywalkę. Równocześnie odczuwają one przy tym strach przed matką.

U chłopców najpierw występuje kompleks Edypa, po czym pojawia się lęk kastracyjny. U dziewcząt obserwujemy odwrotną zależność. Kompleks Elektry poprzedzony jest lękiem kastracyjnym, jednak w żeńskim odpowiedniku nosi on nazwę zazdrości o członek (z ang. penis envy). Freud uważał, że dziewczynki zazdroszczą chłopcom posiadanie penisa, gdyż widzą, iż nie mogą konkurować pod względem falliczności z chłopcami. Prowadzi to do rozluźnienia związku córek z matkami, a co za tym idzie – do umocnienia więzi z ojcami, którzy posiadają ten cenny narząd.

Skutkiem tego jest słabsze ukształtowanie się u dziewcząt superego – jednej z trzech struktur osobowości w modelu psychoanalitycznym. Superego stanowi reprezentację zasad moralnych, które rodzice dostarczają swym dzieciom w procesie socjalizacyjnym. Superego jest moralną sferą, ma za zadanie hamować popędy struktury id, która kieruje się zasadą przyjemności. W efekcie kształtuje się osobowość dziewczynki, zaś stosowanie przez rodziców kar i nagród włącza się w budowanie ja idealnego, które stanowi subsystem superego.

Co sądzicie o tego rodzaju ujęciu wczesnych konfliktów psychicznych - o Freudzie i psychoanalizie? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =