Kompleks matki - co to jest, na czym polega?

Psychologia    
ocena

W kompleksie matki kumulowane są skojarzenia oraz silne emocje, znacząca ilość psychicznej energii człowieka. To wszystko krąży wokół obrazu matki. Myśli te są nieświadome i przejawiają się najczęściej w bardzo specyficznych snach.

Kompleks matki - co to jest, na czym polega?

sxc.hu

W treść takich snów zawsze wpleciony jest obraz matki, przykładowo:

- sen o byciu podziwianym przez swoją matkę;

- śnienie w dużej mierze o damskich postaciach;

- bardzo ważny człowiek popisujący się lub starający się zaimponować matce;

- sny, w których widzimy siebie jako małego chłopca lub dziewczynkę, którzy kurczowo trzymają się jeszcze maminej sukienki.

W przypadku mężczyzn występowanie kompleksu matki prowadzi do wchodzenia w związki, gdzie panowie zależni są od swych kobiet. Występuje u nich niedorozwój tożsamości męskiej. Panowie tacy to najczęściej „syneczkowie mamusiek”, lub osobnicy o kobiecym typie usposobienia. U kobiet z kolei kompleks matki rzutuje na ich rozwój ukierunkowany na odrzucenie kobiecych wartości. Są to „córeczki mamusi”, kobiety bardzo dziewczęce i często słabe psychicznie.

Kompleks ten rodzi się wśród osób, których matki były dominujące, władcze, bardzo surowe, ale i niesamowicie kochające oraz nadopiekuńcze. Często ambiwalentne uczucia okazywane przez rodzicielkę doprowadzały do powstania silnych emocji u ich dzieci. Te z kolei, krok po kroku, zaczynały przejawiać objawy kompleksu matki.

Do najczęstszych należą:

- silna potrzeba liczenia się ze zdaniem matki;

- branie pod uwagę tego, co matka uważa na dany temat;

- częste proszenie matki o pomoc, opinię lub radę;

- obawa przed osądem (dostosowywanie swojego planu dnia do jej planu w momencie spotkania/odwiedzin);

- potrzeba częstych kontaktów lub ciągłe ich unikanie.

Znacie kogoś, u kogo podejrzewacie obecność kompleksu matki? Jak się on Waszy zdaniem objawia? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
4.25
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =

Znam człowieka po 30tce , nadal sypia z pluszakami , wciaż pyta matkę o błachostki z życia . W przeciwieństwie do swoich rówieśników , nie interesuje się w ogóle kobietami a wręcz przeciwnie , stroni od kobiet . Izoluje się od życia społecznego .

~ gość / 2016-02-04 13:50:14
oceń komentarz: (0) (0)