Leczenie depresji za pomocą sportu

Psychologia    
ocena

Aktywność fizyczna wpływa korzystnie nie tylko na nasze ciało, ma także niezwykle dodatni wpływ na umysł. Dowiedziono nawet, iż uprawianie sportu pomaga w procesie leczenia zaburzeń natury psychicznej, takich jak depresja.

Leczenie depresji za pomocą sportu

pixabay.com

Każdy z nas powinien uprawiać jakiś sport, bez względu na to, czy znajduje się w doskonałej formie, czy jego ciało wymaga jeszcze wiele pracy. Regularna aktywność ruchowa angażująca jak największą ilość mięśni, wyszczupla sylwetkę, kształtuje muskulaturę i ujędrnia nasze ciało. Ćwicząc zaledwie kilka minut dziennie poprawiamy także wydolność organizmu oraz nasze samopoczucie.

Często zdarza się, iż po intensywnym treningu, mimo zmęczenia odczuwamy wewnętrzne zadowolenie. Właśnie dlatego sport jest tak skuteczny w leczeniu depresji. Oczywiście pacjenci, którzy chorują od lat nie mogą stosować aktywności ruchowej jako jednej metody wyjścia z depresji. Leczenie powinno przebiegać wielopoziomowo - przyjmujmy medykamenty i jednocześnie rozpocznijmy systematyczne i coraz bardziej intensywne treningi.

Udowodniono zatem, że wysiłek fizyczny i aktywność ruchowa podnoszą w organizmie poziom endorfin, dzięki którym osiągamy dobre samopoczucie. Uprawiając sport zapobiegamy spadkowi nastroju oraz rozładowujemy napięcia prowadzące do przygnębienia, czy frustracji.

Zachęcając chorego na depresję do rozpoczęcia treningów powinniśmy pamiętać, że w początkowej fazie choroby, nie jest on w stanie wykonywać najprostszych czynności. Oczywiście nie możemy go wówczas zmuszać do ćwiczeń, warto jednak stale zachęcać do aktywności ruchowej, nawet proponując zwykły spacer.

Do bardzo efektywnych sportów, pomocnych w leczeniu depresji należy jogging. Uprawiany 3 razy w tygodniu odnosi podobny skutek co tradycyjna psychoterapia stosowana w procesie leczenia lekkiej depresji. Doskonałe efekty osiągniemy zapisując się na taniec. Szczególnie wskazana jest nauka tańca z grupy latino, gorąca salsa z pewnością przywróci naszą radość życia. Skutecznym lekarstwem na depresję jest pływanie oraz nordic walking - szczególnie polecane dla osób starszych.

Uprawiacie jakiś sport? Czy czujecie, że wpływa to pozytywnie na Wasze samopoczucie?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =