Muzykoterapia - informacje

Psychologia    
ocena

Muzyka to wspaniałe zjawisko. Dzięki niej potrafimy wyrażać nasze emocje, rozładować gromadzące się napięcie, zrozumieć innych, przełamać kulturowe i społeczne bariery. O niej mówi się, że łagodzi obyczaje. Jaki zatem wpływ ma na nasze zdrowie?

Muzykoterapia - informacje

sxc.hu

Muzyka stanowi niezwykle ważny element naszego życia. Każdy z nas ma swoje indywidualne preferencje muzyczne, słuchając ulubionego zespołu, wykonawcy, czy może gatunku muzycznego. To dzięki muzyce spotykamy na swej drodze inspirujących ludzi, znajdujemy z nimi wyjątkową nić porozumienia, odczuwamy unikalne i bardzo silne bodźce emocjonalne.

Muzykoterapia to metoda terapeutyczna stosowana w leczeniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zwłaszcza dzieci. Oczywiście jest także stosowana w przypadku osób, u których zdiagnozowano zaburzenia lękowe, czy łagodne stany depresyjne. Wykorzystywana w przedszkolach także jako element stymulujący prawidłowy rozwój dziecka. Stanowi zatem zarówno formę leczenia, rehabilitacji jak i edukacji.

Muzyka wywiera leczniczy wpływ na nasze zdrowie. Okazało się, iż oddziałuję ona bardzo silnie na funkcje neurowegetatywne człowieka oraz na ogólny stan jego świadomości. W nieporównywalny sposób wzbudza emocje. Angażując się w aktywności muzyczne zaspokajamy swą potrzebę ekspresji twórczej i emocjonalnej, przy czym po prostu świetnie się bawimy. Dodatkowo muzyka pobudza i zaspokaja potrzeby estetyczne i poznawcze.

Dowiedziono, iż muzyka wpływa bezpośrednio na zdrowie człowieka. Stymuluje w dużym stopniu funkcje wegetatywne i motoryczne organizmu. W zależności od wyboru rodzaju muzyki może ona zarówno pobudzać, jak i uspokajać. Osoby apatyczne, u których zdiagnozowano stany lękowe, lub początki depresji mogą budować swój nastrój stymulując go porcją energetycznej muzyki, która pobudza do działania. Jeśli jesteśmy sfrustrowani, zestresowania lub cierpimy na nagłe skoki ciśnienia, możemy regulować nasz stan zdrowia i samopoczucie muzyką klasyczną lub balladami.

Uważacie, że muzyka łagodzi obyczaje i może wpływać na zdrowie człowieka? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =