Psychologia Muzykoterapia - informacje

Muzykoterapia – informacje

-

Muzyka stanowi niezwykle ważny element naszego życia. Każdy z nas ma swoje indywidualne preferencje muzyczne, słuchając ulubionego zespołu, wykonawcy, czy może gatunku muzycznego. To dzięki muzyce spotykamy na swej drodze inspirujących ludzi, znajdujemy z nimi wyjątkową nić porozumienia, odczuwamy unikalne i bardzo silne bodźce emocjonalne.

Muzykoterapia to metoda terapeutyczna stosowana w leczeniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zwłaszcza dzieci. Oczywiście jest także stosowana w przypadku osób, u których zdiagnozowano zaburzenia lękowe, czy łagodne stany depresyjne. Wykorzystywana w przedszkolach także jako element stymulujący prawidłowy rozwój dziecka. Stanowi zatem zarówno formę leczenia, rehabilitacji jak i edukacji.

Muzyka wywiera leczniczy wpływ na nasze zdrowie. Okazało się, iż oddziałuję ona bardzo silnie na funkcje neurowegetatywne człowieka oraz na ogólny stan jego świadomości. W nieporównywalny sposób wzbudza emocje. Angażując się w aktywności muzyczne zaspokajamy swą potrzebę ekspresji twórczej i emocjonalnej, przy czym po prostu świetnie się bawimy. Dodatkowo muzyka pobudza i zaspokaja potrzeby estetyczne i poznawcze.

Dowiedziono, iż muzyka wpływa bezpośrednio na zdrowie człowieka. Stymuluje w dużym stopniu funkcje wegetatywne i motoryczne organizmu. W zależności od wyboru rodzaju muzyki może ona zarówno pobudzać, jak i uspokajać. Osoby apatyczne, u których zdiagnozowano stany lękowe, lub początki depresji mogą budować swój nastrój stymulując go porcją energetycznej muzyki, która pobudza do działania. Jeśli jesteśmy sfrustrowani, zestresowania lub cierpimy na nagłe skoki ciśnienia, możemy regulować nasz stan zdrowia i samopoczucie muzyką klasyczną lub balladami.

Uważacie, że muzyka łagodzi obyczaje i może wpływać na zdrowie człowieka? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Skanseny w Polsce

Wizyta w skansenie to przeniesienie się w inną przestrzeń czasową - pozbawioną wielu udogodnień, bez których nie potrafi obejść się współczesny człowiek, ale też posiadającą w sobie jakąś magię. Niestety, drewniane zagrody chałupy, młyny wodne czy wiatraki można coraz częściej oglądać wyłącznie w skansenach.

Fioletowa rabata w ogrodzie

Gdy projektujemy rabaty w ogrodzie, należy pamiętać o zasadzie ciągłości kwitnienia. Zwłaszcza wtedy, gdy postanowimy zastosować rabatę w jednym odcieniu kolorystycznym, pamiętajmy o tym, by gatunki różniły się terminem kwitnienia. Takie zastosowanie pozwoli uzyskać bardzo ciekawy efekt, mimo iż mamy do czynienia z roślinami w jednej tonacji. Warto także urozmaicić rabatę gatunkami posiadającymi po przekwitnieniu rozety ozdobnych liści.

Zobacz też

Co to jest Customer Relationship Management?

W podejściu do nabywcy nastąpiły istotne zmiany. Zasadniczo przyczynił się do tego sam klient, który uświadomiwszy sobie swoją wartość dla organizacji (odbiorca stanowi o zyskach firmy) zaczął domagać się uwzględniania w tworzeniu oferty własnych oczekiwań, uwag i preferencji oraz obsługi na odpowiednim poziomie.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: