Na czym polega pracoholizm?

Psychologia    
ocena

Ponad 3/4 pracodawców za najważniejszą zaletę pracownika uważa pracowitość. Zaangażowanie w pracę jest na pewno niezbędne aby osiągać sukcesy zawodowe, jednakże praca nie powinna przysłaniać innych aspektów życia i negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne i fizyczne pracownika.

Na czym polega pracoholizm?

pixabay.com

Zgodnie z sformułowaną w latach 70-tych definicją pracoholik to osoba, której potrzeba pracy jest tak wielka, że zaspokajanie jej wywołuje znaczne dolegliwości i wywiera negatywny wpływ na stan zdrowia, osobiste szczęście, relacje międzyosobowe i społeczne. Szybkie tempo życia, rosnące wymagania pracodawców i ciągła presja osiągania jak najlepszych wyników sprawiają że granica pomiędzy pracoholizmem a normą jest bardzo cienka.

Pracoholizm jest efektem długofalowego procesu, w którym można zauważyć przemianę w myśleniu i postępowaniu oraz funkcjonowaniu uzależnionego. Perfekcjonizm i podchodzenie z pasją do wykonywanych obowiązków w większości przypadków nie są równoznaczne z uzależnieniem od pracy,warto jednak wiedzieć jakie zachowania mogą być sygnałem że coś jest nie tak.

Osoba zagrożona pracoholizmem

- jest nieustannie podekscytowana pracą;

- nie odczuwa zmęczenia, ma nadmiar energii;

- nadmiernie angażuje się we wszelkie zadania, nawet te najmniej ważne;

- nie daje sobie prawa do słabości, ukrywa popełnione błędy;

- jest nieufny i konfliktowy;

- pozwala pracy zawładnąć wszystkimi obszarami swojego życia.

Skutki pracoholizmu tak jak każdego uzależnienia mogą być bardzo poważne, pracoholik może odczuwać wiele negatywnych objawów takich jak: depresja, ataki zmęczenia, problemy z komunikacją, zaburzenia osobowości, problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Jak się leczyć

Pracoholizm można pokonać jednak podstawowym warunkiem jest uświadomienie sobie problemu i skorzystanie z pomocy specjalisty. Wraz z psychologiem konieczne jest opracowanie zmian w stylu życia: ograniczenie czasu spędzanego w pracy, rezygnacja z pracy wieczorami i w weekendy, wsłuchanie się w swoje wewnętrzne potrzeby, odbudowanie relacji z najbliższymi, znalezienie pasji. Dużym wsparciem może okazać się także pracodawca dlatego nie warto przed nim ukrywać problemu.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =