Nerwica - informacje

Psychologia    
ocena

Nerwica jest schorzeniem przybierającym różne oblicza i mogącym mieć różne przyczyny. Jakiekolwiek by one jednak nie były nerwica jest stanem, który może utrudniać codzienne funkcjonowanie, nawet je zupełnie uniemożliwiać. Im wcześniej zaczniemy walczyć z jej objawami i przyczynami, tym większe mamy szanse na wyleczenie się.

Nerwica - informacje

flickr.com

Symptomy nerwicy mogą być różne, na przykład brak zaufania wobec innych i postrzeganie ich za potencjalnych wrogów, zamartwianie się opiniami otoczenia na własny temat, wysuwanie irracjonalnych pomysłów na rozwiązanie problemów, do czego chorzy często się nie przyznają, wiedzą bowiem, że zostaną one potraktowane z podejrzliwością. Osoby znerwicowane zawsze są niezadowolone i ciężko je usatysfakcjonować. Są też niezdolne do skoncentrowania się, gdyż wiele chaotycznych myśli krąży w ich umysłach.

Nerwica może pojawić się na skutek przebytej traumy lub być efektem dłuższego pozostawania w stanie depresji, której może być w tym przypadku przedłużeniem.

Nerwica jest stanem, z którym nieraz bardzo ciężko sobie radzić. Ale krok po kroku można się od niej uwolnić. Przede wszystkim, jak w przypadku każdego zaburzenia emocjonalnego,  należy zdać sobie sprawę ze swojego problemu. Czasem jest to sytuacja obecna, czasem przeszłość.

Jeżeli bezpośrednią przyczyną nerwicy jest wydarzenie z przeszłości, ciężko dojść do zdrowia, jeśli sprawa z przeszłości nie została zamknięta. Czasem wiele czasu potrzeba osobie, by zaakceptować to, co się stało, czasem by przebaczyć lub zrozumieć. Tak jak różni są ludzie, tak różne mogą być przyczyny traumy i rozwoju nerwicy. Ciężko wskazać jedną,, skuteczną we wszystkich przypadkach, metodę radzenia sobie z nią. Dobrze po taką poradę udać się do specjalisty, który weźmie pod uwagę indywidualną dolegliwość i to, jak doszło do jej rozwoju.

Nerwica jest często związana ze stresem, brakiem pewności siebie, niemożnością zaufania sobie i innym. Spróbuj zdać sobie sprawę, że każdy jest inny i nie musimy wcale stawać się podobni do wzorców, co często sobie stawiamy za cel. Daj sobie czas na smutek, ale nie  zatracaj się w nim zupełnie.

Dla osób znerwicowanych ruch jest czymś bardzo wskazanym. Ćwiczenia fizyczne wyzwalają endorfiny – naturalny środek antydepresyjny. Chodź regularnie na basen, uprawiaj jazdę na rowerze, jogging, modny ostatnio nordic walking czy jogę. Wybierz dyscyplinę odpowiednią dla siebie. Nerwica idzie w parze z cielesnym bezruchem, spróbuj jednak przełamać strach, możesz poprosić kogoś bliskiego o towarzyszenie ci w wybranej aktywności, staraj się jednak nie stronić od ludzi, co mogłoby tylko pogorszyć twój stan.

Zanim udasz się do lekarza po silne leki na nerwicę, które mogą mieć wiele skutków ubocznych, spróbuj wszelkich naturalnych metod. Pij zioła uspokajające, ruszaj się, spróbuj otaczać się ludźmi, którym ufasz, zminimalizuj wpływ sytuacji stresujących. Znajdź kogoś, kto ci poradzi i wysłucha cię. Może to być zarówno specjalista czy przyjaciel. Po leki sięgaj w ostateczności.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =