Nieplanowana ciąża - co dalej?

Psychologia    
ocena

Seks jest niewątpliwie niezmiernie ważny w komunikacji między partnerami – oboje czują wtedy, że są dla siebie atrakcyjni oraz że obdarzają się uczuciem. Czasami jednak chwila zapomnienia, uniesienia, chwilowa rozkosz, może doprowadzić do nieoczekiwanych skutków – ciąży.

Nieplanowana ciąża - co dalej?

sxc.hu

Nieplanowana ciąża zawsze jest ogromnym zaskoczeniem. Reakcja na wiadomość zależy w dużej mierze od relacji między partnerami. To, czy ciąża jest wynikiem zbliżenia z przypadkowym partnerem, osobą, z którą jesteśmy w dłuższym związku, lub czy jest efektem aktu małżeńskiego, ma znaczący wpływ na odbiór nowiny.

Jeżeli partner był przypadkowy, bardzo często kobiety czeka los samotnych matek. Jeżeli zdecydują się na poczęcie dziecka, muszą uzbroić się w odwagę i stawić czoła sytuacji. Czeka je bowiem wiele rodzicielskich wyzwań, którym w większości będą musiały stawić czoła bez pomocy partnera.

W sytuacji, gdy dziecko zostało poczęte w stałym związku, sytuacja wygląda nieco inaczej. Pomimo iż para nie zawarła aktu małżeńskiego, partnerzy mogą porozmawiać ze sobą i zdecydować, jaką podejmą decyzję. Kobieta ma wówczas jasną informację, czy partner ją opuści, czy też zostanie przy niej i wychowają wspólnie dziecko.

W małżeństwach sytuacja jest najbardziej jasna, gdyż najczęściej małżonkowie planują poczęcie potomka.

W dwóch ostatnich przypadkach ważne jest, aby partnerzy porozmawiali ze sobą, ustalili i podzielili nowe role i obowiązki, którym będą musieli teraz sprostać. Powinni też zacząć planować przyszłość i przystosować mieszkanie dla przyszłego potomka. Ważne będzie także wsparcie rodziny, która z pewnością okaże się pomocna w wielu sytuacjach i pomoże niedoświadczonej parze przejść przez okres ciąży, aż do narodzin niemowlęcia.

Czy wiedzielibyście, do kogo zwrócić się o pomoc w przypadku nieplanowanej ciąży? Czy moglibyście liczyć na wsparcie partnera, rodziny, przyjaciół? Podzielcie się swoimi przemyśleniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =