Objawy depresji

Psychologia    
ocena

Depresja, w zależności od objawów, może mieć przebieg łagodny, umiarkowany bądź ciężki. Czasami problemem może być również jej właściwa diagnoza. Dzieje się tak dlatego, że objawy choroby traktujemy jako reakcję na problemy życiowe czy traumatyczne doświadczenia.

Objawy depresji

sxc.hu

Dlatego ważne jest aby wcześniej rozpoznać chorobę a tym samym, skrócić cierpienie chorego. Zdarza się, że wiele przypadków jest leczonych przez lekarza rodzinnego, szczególnie lżejsze formy depresji. Gdy choroba ma bardziej skomplikowany przebieg, wskazana jest już konsultacja psychiatryczna a nawet, w wyjątkowych przypadkach, hospitalizacja.

Charakterystyczną cecha depresji są objawy, które utrzymują się przez dwa tygodnie:
- utrata radości życia (zauważane jako zobojętnienie)
- obniżenie nastroju (niespodziewane i nieuzasadnione wybuchy płaczu, nieoczekiwane, chwilowe, szybko znikajace stany euforii)
- problemy z koncentracją (zauważanie przez chorego niemożności skupienia uwagi doprowadzajace do pogorszenia się nastroju, twierdzenia, że jest się "beznadziejnym", "głupim", "nieużytecznym")
- pustka emocjonalna
- powstarzające się stany lękowe (strach przed wyjściem z łóżka/pokoju/domu)
- bezsenność (lub rozregulowanie trybu  snu, niemożlość zaśnięcia w nocy, spanie od rana do wieczora)
- czasami tendencje samobójcze(zazwyczaj niezauważane przez osoby bliskie)Osoba chora na depresję bardzo cierpi. Nie może wykonywać pracy zawodowej a proste czynności życia codziennego sprawiają jej ogromną trudność. Nie potrafi na przykład wstać z łóżka, podnieść się, a nawet otworzyć oczu. Czuje się gorsza, bezradna, wystąpić może chęć odebrania sobie życia. Dochodzą do tego również objawy somatyczne jak:
- problemy ze snem (zazwyczaj różne formy bezsenności)
- zaburzenia apetytu (brak łaknienia i szybkie chudnięcie lub nadmierne łaknienie i tycie)
- poczucie utraty sił fizycznych (i poczucie bezsilności)

Często osoby dotknięte depresją zgłaszają się do lekarza rodzinnego oskarżając się na bóle brzucha i pleców, bezsenność czy utratę miesiączki.

Przyczyny depresji:
- psychologiczne - skłonność do zachorowania mają osoby o niskiej samoocenie. Nasza osobowość i cechy charakteru decydują o tym w jaki sposób będziemy reagować na bardzo trudne sytuacje życiowe np. utratę kogoś bliskiego
- środowiskowe - depresję wyzwolić mogą oraz wpływać na nią, nasze relacje z innymi, środowisko rodzinne w którym żyjemy, to w jaki sposób zaspokajane były nasze potrzeby psychiczne
- biologiczne - nie do końca zostały poznane przyczyny i geneza powstawania depresji. Mówi się o możliwym wpływie genetycznym związanym z niskim poziomem hormonu redukującego stres (kortyzol) oraz zaburzeniami w układzie neuroprzekaźników

UWAGA!

Należy pamiętać, że depresja jest chorobą, która powraca. Zaleczona pojawia się niespodziewanie i cyklicznie (na przykład co roku, w miesiącach zimowych). Dlatego zarówno osoba chora, jak i jej bliscy powinni zwracać uwagę na pierwsze objawy depresji, która może się odnowić.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =