Permareksja - uzależnienie od diet

Psychologia    
ocena

Współczesny świat swoją poprzeczkę, jeżeli chodzi o wymagania w stosunku do nas samych, stawia coraz wyżej. Wszyscy musimy być zgrabni, zadbani, wysportowani, piękni, bogaci, doświadczeni i zaradni. Ostatnio dużym problemem, głównie za sprawą świata mody i celebrytów, stał się wygląd. Zawsze był on bardzo ważny, jednak dopiero ostatnie lata kładą na niego największy nacisk. Stąd tak wiele chorób i uzależnień związanych z nim.

Permareksja - uzależnienie od diet

sxc.hu

Jedną z takich chorób XXI wieku jest permareksja. Nazywana jest również jedną z czterech sióstr anoreksji. Obok niej wyróżniamy bowiem ortoreksję, czyli przesadne dbanie o zdrowe odżywianie, megareksję, która dotyka głównie kulturystów, wigoreksję polegającą na obsesyjnym dbaniu o wysportowaną sylwetkę i wreszcie permareksję, czyli silne uzależnienie od bycia na diecie. Polega ona głównie na tym, że chorująca na nią osoba nieustannie, skrupulatnie i bardzo dokładnie wylicza wszystkie zjedzone przez siebie kalorie, wyznacza coraz to nowsze diety i ściśle przestrzega ich zaleceń. I choć choroba ta sama w sobie nie jest groźna, wymaga obserwacji, ponieważ zbyt uboga w składniki odżywcze potrzebne organizmowi dieta może doprowadzić do poważnych konsekwencji, w tym także do anoreksji.
   
Do permareksji doprowadza najczęściej postrzeganie samej siebie jako otyłej, nieatrakcyjnej, brzydszej niż inne kobiety i mającej brzydką figurę. Zaczyna się od niewinnych diet, rezygnacji z tych lub innych pokarmów, kobieta zaczyna coraz większą uwagę zwracać na dzienne spożycie kalorii, aż wreszcie postanawia znaleźć właściwą dla siebie dietę, która skutecznie zwalczy jej problemy i pomoże uzyskać świetną figurę. I to jest zwykle początek choroby. Kolejne wprowadzane diety, choć przynoszą rezultaty, ponieważ są bardzo rygorystycznie przestrzegane, okazują się być niewystarczające i kobieta wprowadza kolejne, rezygnując z następnych składników w swoim codziennym menu. I dopóki jest to wszystko stosowane z głową, rozsądnie i bez przesady, nie dzieje się nic złego, jednak w praktyce prowadzi do tego, że ponad połowa kobiet zaczynających od perkareksji kończy na bardzo niebezpiecznej dla zdrowia i życia anoreksji.
   
Konieczna w takim przypadku jest regularna konsultacja z lekarzem, który zlecając odpowiednie badania, na ich podstawie oceni, czy diety nie pozbawiły organizmu ważnych dla odpowiedniego funkcjonowania składników, a jeśli tak to jakich. Jednak jeżeli dojdzie już do poważnego uzależnienia od diet, szczególnie jeżeli kobieta traci głowę w trosce o kalorie, konieczna jest wizyta u lekarza psychologa, w bardziej zaawansowanych stadiach choroby nawet u psychiatry. Bo choć anoreksja, permareksja i inne tego typu choroby to zaburzenia łaknienia, wynikają one z pewnych uwarunkowań psychicznych i właśnie takiej pomocy lekarskiej wymagają.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =