Samotność - jak sobie z nią radzić?

Psychologia    
ocena

Uczucie samotności jest wszystkim znane, stanowi doświadczenie każdego człowieka, choć u jednych będzie tylko czasowym przelotnym stanem, a innych może gnębić na bardziej permanentnych zasadach. Samotność staje się bardziej powszechna wraz z postępującym rozwojem technologicznym; mówi się też o samotności w tłumie. Czym jest samotność i jak sobie z nią radzić?

Samotność - jak sobie z nią radzić?

sxc.hu

Samotność stanowi stan emocjonalny, kiedy czujemy się odcięci od innych ludzi, często nas otaczających. Związany jest on z odczuciem głębokiej wewnętrznej pustki, co sprawia, że nasze życie może się wydawać bez znaczenia.

Uczucie to może być niezależne od tego, czy przebywamy w tłumie, czy tez w samotności, czy pozostajemy w związku, czy też jesteśmy singlami. Zasadnicze w poczuciu osamotnienia jest trudność w nawiązaniu bliskiej relacji z innymi lub po prosu jej brak.

Uczucie samotności nie jest związane z byciem samemu. Są to dwa różne stany. Bycie samemu jest czymś pozytywnym, daje szansę na poświęcenie czasu tylko sobie, co w dzisiejszym zabieganym świecie jest niezwykle potrzebne. Samotność jest zaś stanem odczuwanym jako negatywny, nie związanym z tym, co nas otacza, ale z  naszym stanem wewnętrznym.


samotność jak żyćwww.photoblog.pl/paulinquua

UWAGA!

Jakie są zatem symptomy samotności? Jest to postrzeganie swoich problemów jako unikalnych i w związku z tym zwątpienie, że ktokolwiek może nas zrozumieć. W związku z tym odczuwamy brak przyjaciół i obawiamy się, że to stan, który nie ulegnie zmianie. Osoba osamotniona nie czuje się częścią tłumu, nawet przebywając w nim. Bliskie jej jest uczucie onieśmielenia innymi, ma niewiele pewności siebie oraz opory w przeprowadzeniu głębszych rozmów, podczas których mogłaby się otworzyć. W rezultacie osoba osamotniona boi się spróbować czegoś nowego, nawiązania nowej znajomości lub zaufania innym.

Jeśli odczuwasz wyżej opisane symptomy, spróbuj im zaradzić. Zamiast rozmyślać nad swoim nieszczęśliwym stanem, postaraj się przygotować do działania! Jeżeli jesteś samotny od dawna, prawdopodobnie myślisz o kimś, z kim mógłbyś nawiązać nić porozumienia. Odrzuć myśli, namawiające cię do nawiązania relacji internetowej lub zadzwonienia do eks-partnera. Nie trać czasu na tego typu próby znalezienia kogoś w sposób desperacki. Zainwestuj w siebie. Dopiero kiedy zaakceptujesz i polubisz swoja osobę, będziesz w stanie spotkać kogoś, kto odmieni twoje życie.

Bądź więc czujny, spotykaj ludzi, ale nie szukaj związków na siłę. Pracuj nad swoim charakterem, przyzwyczajeniami. Porzuć ewentualne złe nawyki, jakie mogłyby odstraszać ludzi. Za to zajmij się czymś, co cię interesuje. Rozwijaj swoje zdolności, pasje. Sprawią one, że będziesz osobą mającą coś ciekawego do powiedzenia i pozwolą ci uwierzyć w swoje umiejętności, podczas kiedy twoja pewność siebie znacznie wzrośnie. Uczucie samotności samo odejdzie, w sposób naturalny, w niepamięć.

Czujecie się czasem samotni? Jak sobie radzicie z tym uczuciem?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =